Крок 2 Стоматология 2007

 
 

Крок 2 Стоматология 2007

Правильные ответы А200
Крок 2
Стоматологічний
2007 Новиков Р.А Белецкий С.Б. Вишневский Р.А


Дівчина 16-ти років скаржиться на розростання ясен, їх кровоточивість, біль під час вживання їжі. Зазначені симптоми виникли рік тому. Об'єктивно: скупченість зубів. На нижній щелепі збільшені в розмірах ясеневі сосочки яскраво-червоного кольору, які вкривають коронки зубів на 1/2 і кровоточать при дотику. На рентгенограмі змін немає. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гіпертрофічний гінгівіт
Фіброматоз ясен
Локалізований пародонтит
Генералізований пародонтит
Катаральний гінгівіт

Дівчинка 11-ти років скаржиться на затримку прорізування 12 зуба. У порожнині рота: пізній змінний прикус, 61 зуб - рухомість І ступеня. Які додаткові методи обстеження необхідні?
Панорамна рентгенографія
Вимірювання зубного ряду за Снагіною
Вимірювання довжини зубного ряду
Визначення жувальної ефективності
Телерентгенографія

Хворий 50-ти років скаржиться на наявність тріщини нижньої губи. Об'єктивно: глибока тріщина у середній частині нижньої губи ділить її навпіл, супроводжується запальною реакцією і болісністю. Після раніше проведеного лікування ділянка ураження зникала, а потім знову з'являлася на попередньому місці. У основи тріщини і по її краях пальпується невелика інфільтрація тканин. Який найбільш вірогідний діагноз?
Хронічна тріщина нижньої губи
Ерозивна форма лейкоплакії
Обмежений передраковий гіперкератоз червоної облямівки
Верукозна лейкоплакія
Абразивний передкарцинозний хейліт Манганотті

Пацієнт 5-ти років звернувся до лікаря зі скаргами на болючість та набряк губ. В анамнезі - дискінезія жовчних шляхів та поствакцинальна алергія. Хворіє біля 1 року; влітку спостерігалось покращення. Об'єктивно: червона облямівка губ інфільтрована, вкрита дрібними лусочками, в кутах рота - тріщини. Який найбільш вірогідний діагноз?
Алергічний хейліт
Мікробний хейліт
Метеорологічний хейліт
Ексфоліативний хейліт
Травматичний хейліт

Жінка 42-х років скаржиться на наявність каріозної порожнини у 23, косметичний дефект. Об'єктивно: у пришийковій ділянці 23 визначається велика каріозна порожнина, що глибоко заходить під ясна. Порожнина розташована у середніх шарах дентину. Дентин на дні та стінках - щільний, темно-коричневого кольору. Колір зуба не змінений. Який матеріал оптимальний для пломбування в даному клінічному випадку?
Склоіономірний цемент
Силікатний цемент
Композит хімічного затвердіння
Композит світлового затвердіння
Силікатофосфатний цемент

Хворому 50-ти років для заміщення дефекту нижнього зубного ряду планується виготовлення мостоподібного протеза з опорою на імплантати. На рентгенограмі: висота масиву кісткової тканини від проекції нижньощелепного каналу до верхівки альвеолярного гребенядорівнює 2 см. Який вид імплантату найбільш показаний?
Гвинтовий
Підокісний
Конусоподібний
Листоподібний
Ендодонто-ендоосальний

Пацієнт 42-х років хворіє близько 1 року. Об'єктивно: асиметрія обличчя внаслідок деформації верхньої щелепи. Шкірні покриви над деформацією не змінені. Оніміння шкіри в підочній ділянці, смердючі гнійно-геморагічні виділення з носа. 24, 25, 26, 27 зуби мають рухомість III ст. Регіонарні лімфатичні вузли не збільшені, рухомі. На рентгенограмі придаткових пазух носа відзначається затемнення верхньощелепної пазухи ліворуч та резорбція її зовнішньої стінки. Який найбільш вірогідний діагноз?
Злоякісна пухлина верхньої щелепи зліва
Остеобластокластома верхньої щелепи зліва
Перелом верхньої щелепи зліва
Актиномікоз верхньої щелепи зліва
Хронічний одонтогенний гайморит зліва

У хворого 25-ти років скарги на короткочасний біль від солодкого в зубі на нижній щелепі. Об'єктивно: в 36 каріозна порожнина з вузьким вхідним отвором, в межах навколопульпарного дентину. Дентин м'який, каріозна порожнина з порожниною зуба не сполучається, зондування дна чутливе, перкусія 36 безболісна, термодіагностика - біль, який одразу зникає після усунення подразника. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий глибокий карієс
Хронічний глибокий карієс
Гострий середній карієс
Хронічний фіброзний пульпіт
Гіперемія пульпи

Під час проведення профілактичного огляду в дитячому садку у дитини 3,5 років виявлена каріозна порожнина на апроксимальній поверхні 54. Об'єктивно: каріозна порожнина з широким входом, дентин щільний, пігментований. Зондування дна і стінок порожнини безболісне. Перкусія зуба безболісна. Який найбільш вірогідний діагноз?
Хронічний середній карієс
Хронічний глибокий карієс
Гострий середній карієс
Хронічний поверхневий карієс
Гострий глибокий карієс

Під час бокових рухів нижньої щелепи фронтальні зуби зміщуються вбік. Переміщення різцевої точки із центрального положення в сторону вимірюється величиною кута в 100 — 110°. Що характеризує така величина зміщення різцевої точки?
Боковий різцевий шлях
Кут Бенета
Сагітальний різцевий шлях
Боковий суглобовий шлях
Сагітальний суглобовий шлях

У хворого при обстеженні порожнини рота виявлена каріозна порожнина у 11 в межах біляпульпарного дентину з пошкодженням кута зуба та ріжучого краю. Якому пломбувальному матеріалу слід надати перевагу?
Композитний матеріал світлового затвердіння
Композитний матеріал хімічного затвердіння типу порошок-рідина
Склоіономірний цемент світлового затвердіння
Силікатний цемент
Композитний матеріал хімічного затвердіння типу паста-паста

Хвора 25-ти років скаржиться на наявність світло-коричневої плями в передньому зубі на верхній щелепі. Об'єктивно: у пришийковій ділянці 23 виявляється поодинока пляма світло-коричневого кольору, під час зондування поверхня гладенька. Реакція на холод та зондування безболісна. Встановіть найбільш вірогідний діагноз:
Хронічний початковий карієс
Гострий початковий карієс
Місцева гіпоплазія емалі
Флюороз
Хронічний поверхневий карієс

Жінці 38-ми років встановлено діагноз: генералізований пародонтит серенього ступеня важкості, абсцедуючий перебіг. Загальні симптоми: температура 37, 3°С, слабкість, сухість слизової порожнини рота, спрага. Яке додаткове дослідження необхідно провести в першу чергу?
Визначення вмісту цукру в крові та сечі
Реопародонтографія
Визначення стійкості капілярів ясни за Кулаженко
Визначення тканинної насиченості аскорбіновою кислотою
Загальний розгорнутий аналіз крові

У дитини 12-ти років скарги на короткочасний біль у зубі на нижній щелепі з правого боку від холодного. Об'єктивно: у 46 на медіальній поверхні каріозна порожнина у межах навколопульпарного дентину, не сполучається з порожниною зуба, заповнена світлим розм'якшеним дентином. Зондування дна 36 зуба болісне, перкусія безболісна, реакція на холодовий подразник швидко минає після припинення його дії. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий глибокий карієс
Гострий дифузний пульпіт
Гострий середній карієс
Хронічний фіброзний пульпіт
Гострий вогнищевий пульпіт

Хворий 48-ми років скаржиться на погіршення самопочуття, підвищення температури тіла до 39, 8°С, наявність на шкірі підборіддя болісного осередку. Об'єктивно: на шкірі підборіддя щільний, різко болісний інфільтрат розміром 3x5 см. Шкіра на ним синьо-червоного кольору. У центрі осередку три зони некрозу навколо волосяних фолікулів. Лімфовузли підборіддя збільшені, болісні. Яке захворювання виникло в пацієнта?
Карбункул підборіддя
Фурункул підборіддя
Актиномікоз шкіри підборіддя
Бешиха підборідної ділянки
Атерома, що нагноїлася

Хворій 48-ми років проведено оперативне втручання з приводу доброякісної пухлини привушної слинної залози. У післяопераційному періоді спостерігається опущення кута рота, зміщення серединної лінії в здоровий бік, утруднення мови. Яка з гілок лицевого нерва уражена при оперативному втручанні?
Крайова гілка нижньої щелепи
Шийна гілка
Щічна гілка
Скронева гілка
Вилична гілка

Чоловік 49-ти років через 2 доби після видалення 38 скаржиться на утруднене відкривання рота, незначний біль під час ковтання. 38 зуб видалений під торусальною анестезією. Об'єктивно: запальна контрактура III ступеня. Набряк та гіперемія слизової оболонки порожнини рота по крилоподібно-нижньощелепній складці ліворуч. Комірка 38 виповнена гнилісно-некротичними масами сірого кольору, з неприємним запахом. Під час пальпації піднижньощелепні лімфатичні вузли збільшені, болісні. Який вид провідникової анестезії слід застосувати при проведенні ревізії лунки 38 зуба?
Анестезія за Берше-Дубовим
Туберальна
Мандибулярна, язикова
Інфільтраційна
Щічна, язикова

У хлопчика 5-ти років підвищення температури тіла до 39, 2°С, біль у горлі, головний біль, нудота. Об'єктивно: слизова оболонка м'якого піднебіння та піднебінних дужок яскраво гіперемована, чітко відмежована від оточуючих тканин. Язик сухий, набряклий, його бічні поверхні вільні від нальоту, червоного кольору, грибоподібні сосочки помітно збільшені у розмірах. Шкіра обличчя, окрім блідого носогубного трикутника, гіперемована, вкрита дрібною плямистою висипкою. Підщелепні лімфатичні вузли болісні під час пальпації. Визначте збудника даного захворювання:
Гемолітичний стрептокок
Паличка Борде-Жанду
Вірус Коксакі
Вірус герпесу
Паличка Леффлера

Хворий 14-ти років звернувся зі скаргами на біль та кровоточивість ясен. Захворів 3 дні тому. Об'єктивно: загальний стан задовільний, відзначається блідість шкірних покривів, температура 38°С, підщелепні лімфовузли болісні під час пальпації, злегка збільшені, не спаяні з підлеглими тканинами. У ділянці 44, 45, 46, 47 відзначається наявність брудно-сірого нальоту, порушення цілісності ясеневих сосочків та крайової ясни, рясне відкладення зубного нальоту. Який найбільш вірогідний діагноз?
Виразково-некротичний гінгівіт
Хронічний катаральний гінгівіт
Гіпертрофічний гінгівіт
Гострий герпетичний гінгівіт
Гострий катаральний гінгівіт

Чоловік 35-ти років звернувся до лікаря-стоматолога з приводу видалення 26 зуба. Під час проведення туберальної анестезії хворий відчув біль у місці ін'єкції. Слідом за цим відзначалося швидке наростання набряку тканин і обмеження відкриття рота. Чим обумовлений такий стан?
Травма судин
Травма м'язів під час проведення анестезії
Травма нервових стовбурів
Набряк Квінке
Непереносимість анестетика

Хворий 19-ти років звернувся до травмпункту зі скаргами на асиметрію обличчя, парестезію верхньої губи з правого боку, кровотечу з носа. Об'єктивно: виражена асиметрія обличчя за рахунок набряку та гематоми правої нижньої повіки та підочної ділянки. Відкривання рота дещо обмежене, прикусне порушений. Пальпаторно визначається симптом сходинки в ділянці правого вилично-верхньощелепного шва, деформація в ділянці зовнішнього краю правої орбіти та вилично-альвеолярного гребеня, газова крепітація в правій підочній ділянці; перкуторно - симптом "горіха, що тріснув". Який найбільш вірогідний діагноз?
Перелом правої виличної кістки
Перелом верхньої щелепи за ЛеФор III (верхній)
Перелом верхньої щелепи за ЛеФор І (нижній)
Перелом верхньої щелепи за ЛеФор II
Перелом кісток носа

Жінка 70-ти років звернулася з метою протезування. Об'єктивно: альвеолярні відростки рівномірно атрофовані, у ділянці 14, 43, 33 великі екзостози. Торус виражений. Кісткові виступи вкриті тонкою, прозорою, сильно атрофованою слизовою оболонкою. Решта ділянок слизової помірно піддатливі або сипкі. Якому функціональному відбитку слід надати перевагу у даному клінічному випадку?
Диференційований
Вид функціонального відбитку значення не має
Під жувальним тиском
Декомпресійний
Компресійний

Жінка 35-ти років скаржиться на відчуття печіння в порожнині рота, біль під час приймання їжі. 1,5 тижні тому було призначено курс антибіотиків. Об'єктивно: на слизовій оболонці порожнини рота відзначається утворення плівок, нальоту молочного кольору, які легко знімаються ватним тампоном. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий псевдомембранозний кандидоз
Алергічний стоматит
Червоний плескатий лишай
Хронічний атрофічний кандидоз
Лейкоплакія, м'яка форма

Хворий 65-ти років скаржиться на біль у ділянці слизової оболонки твердого піднебіння з лівого боку, який посилюється при користуванні повним знімним протезом під час вживання їжі. Вважає себе хворим 1,5 місяця. Об'єктивно: гіперемія та набряк слизової оболонки твердого піднебіння ліворуч; на межі дистального краю протеза знаходиться виразка, краї та дно її щільні, оточуючі тканини інфільтровані. Дно виразки горбисте, вкрите фібринозним нальотом; пальпація виразки болісна. Який з методів обстеження найдоцільніше застосувати в першу чергу?
Біопсія
Алергологічна контактна проба на пластмасу
Серологічні реакції
Цитологія
Бактеріоскопія

Хворий 49-ти років скаржиться на рухомість 24, 26, 27; виділення гною з комірки видаленого 25 (видалений 1,5 місяці тому, зроблено розтин по перехідній складці). Об'єктивно: в підочний ділянці невелика припухлість м'яких тканин, слабкоболісні збільшені підщелепні лімфовузли ліворуч, вільне носове дихання. Слизова оболонка альвеолярного відростка в ділянці 24, 26, 27 набрякла, синюшна. По перехідній складці – нориця з вибухаючими грануляціями. З комірки видаленого 25 - гнійні грануляції. Який найбільш вірогідний діагноз?
Хронічний остеомієліт
Загострення хронічного гаймориту
Загострення обмеженого пародонтиту
Альвеоліт
Гострий остеомієліт

Через 1 хвилину після проведення торусальної анестезії 2% розчином новокаїну 4 мл з приводу видалення 17, хворий почав скаржитися на відчуття утруднення дихання. Об'єктивно: верхня та нижня губи, слизова оболонка гортані та порожнини рота набряклі, різко гіперемовані. Яке ускладнення виникло в хворого?
Набряк Квінке
Інтоксикація анестетиком
Кома
Анафілактичний шок
Колапс

Дитина 8-ми років скаржиться на гострий біль у нижній щелепі з лівого боку. Зі зменшенням постійного болю на 3-тю добу з'явився набряк тканин щоки. Об'єктивно: загальний стан середньої важкості, t°- 38, 2°С. Виражений набряк тканин щічної ділянки. Шкірні покриви в цій ділянці гіперемовані. Регіонарний лімфаденіт. Корені 74 на рівні ясни. 73,75, 36 без патології. Перехідна складка з вестибулярного боку згладжена через підокісний запальний інфільтрат, що флюктуює по всій поверхні. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий гнійний періостит
Гострий серозний періостит
Загострення хронічного періодонтиту
Загострення хронічного остеомієліту
Гострий одонтогенний остеомієліт

Хворий 60-ти років звернувся зі скаргами на часті поломки знімного пластинкового протеза. З анамнезу відомо, що хворий страждає на бруксизм. З якого матеріалу рекомендується виготовлення базису протеза з метою профілактики поломок знімного пластинкового протеза?
Метал (КХС)
Редонт
Етакрил
Фторакс
Ортосил М

Хворий 35-ти років скаржиться на дискомфорт в 11 та зміну його кольору. Об'єктивно: в 11 з медіально-апроксимальної поверхні глибока каріозна порожнина. Камера зуба відкрита. Зондування безболісне, реакція на термічні подразники відсутня. Рентгенологічно: кореневий канал не пломбований. Біля верхівки 11 вогнище деструкції кісткової тканин з чіткими межами, округлої форми, розміром 0,5 х 0,5 см в діаметрі. Який найбільш вірогідний діагноз?
Хронічний гранулематозний періодонтит
Хронічний фіброзний періодонтит
Хронічний гангренозний пульпіт
Хронічний гранулюючий періодонтит
Хронічний фіброзний пульпіт

Хворий 38-ми років, водій, скаржиться на гострий біль у роті, горлі, що утруднює приймання їжі, нездужання, підвищення температури до 38, 6°С, що виникли після переохолодження. Хворіє протягом доби, ввечері має заступити на зміну. Об'єктивно: ясна в ділянці нижніх фронтальних зубів та слизова оболонка зіву гіперемовані, набряклі; некроз ясенного краю та збільшення мигдаликів. Бактеріоскопія: фузоспірилярний симбіоз. У крові: ер.- 4, 5 • 1012/л; лейк.-7, 2 • 109/л; ШЗЕ-18 мм/год. Яка подальша тактика лікаря-стоматолога?
Призначити лікування та видати лікарняний лист
Направити на консультацію до лікаря-інфекціоніста
Направити на госпіталізацію до щелепно-лицевого стаціонару
Призначити лікування та дозволити вийти на зміну
Направити на консультацію до ЛОР-спеціаліста

На прийом до лікаря звернулася мати з дитиною 8-ми років з скаргами на зміну кольору передніх зубів у пришийковій ділянці. Гігієнічний індекс дорівнює 2,8, слина в'язка, КПВ+кп = 10, на вестибулярній поверхні 21 та 12 у пришийковій ділянці крейдоподібні плями, забарвлюються 2% розчином метиленового синього. Який найбільш вірогідний діагноз?
Вогнищева демінералізація
Гострий поверхневий карієс
Флюороз емалі
Ерозія емалі
Гіпоплазія емалі

Хвора 22-х років звернулася зі скаргами на гострий самочинний нападоподібний біль у 16 зубі, що віддає в праве око та ділянку скроні. Хворіє протягом доби. Напади болю тривають близько години. Об'єктивно: на медіальній поверхні 16 глибока каріозна порожнина в межах біляпульпарного дентину. Дентин розм'якшений, пухкий. При зондуванні визначається болючість по всьому дну каріозної порожнини. Реакція на холодові подразники в 16 зубі різко болісна. Перкусія чутлива. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий дифузний пульпіт
Гострий обмежений пульпіт
Загострення хронічного періодонтиту
Гострий гнійний періодонтит
Гострий серозний періодонтит

У ортодонта на диспансерному обліку перебуває дитина 3,5 років із шкідливою звичкою смоктання пальця та "інфантильним "типом ковтання. Під час обстеження: прикус тимчасових зубів, різці у прямому контакті. Застосування якого профілактичного апарату найбільш доцільне в даному випадку?
Вестибуло-оральна пластинка Крауса
Біонатор Янсен
Регулятор функцій Френкеля
Стандартна вестибулярна пластинка Шонхера
Пластинка з петлями Рудольфа

Пацієнт 46-ти років скаржиться на неприємні відчуття та шум у вухах, утруднене пережовування їжі, нервозність. Об'єктивно: двобічний кінцевий дефект зубного ряду нижньої щелепи, обмежений першими премолярами, горизонтальна стертість передніх зубів, зигзагоподібне закривання рота. Для якого захворювання характерні ці прояви?
Дисфункція СНЩС
Часткова втрата зубів
Неврит слухового нерва
Генералізований пародонтит
Надмірна втрата зубів

Хворій 25-ти років з хронічним глибоким карієсом 46 було поставлено пломбу зі срібної амальгами, що мала прокладку на дні товщиною 0,5 мм з фосфат-цементу. Через добу з'явився короткочасний біль від термічних подразників. Які негативні якості амальгами спричинили появу болю?
Висока теплопровідність
Тривале твердіння пломби
Токсична дія ртуті
Відсутність адгезії
Токсична дія окислів

Хвора скаржиться на біль від кислого та солодкого в 11. Об'єктивно: на вестибулярній поверхні в пришийковій ділянці 11, на фоні крейдоподібно зміненої емалі, має місце дефект у межах емалево-дентинної межі зі світлим дном. Зондування болісне, перкусія і холодова проба безболісні. Який діагноз найбільш вірогідний?
Гострий поверхневий карієс
Гострий середній карієс
Флюороз
Гострий початковий карієс
Гіпоплазія емалі

У хворого 50-ти років скарги на утруднене жування їжі, рухомість зубів, неприємний запах з рота, кровоточивість ясен. Об'єктивно: ясна гіперемовані з ціанотичним відтінком, наявність зубного каменю. Пародонтальні кишені в межах молярів верхньої щелепи 8 мм, у решти зубів - 6 мм. На рентгенограмі - резорбція кісткової тканини на 2/3-1/2 довжини кореня. Який найбільш вірогідний діагноз?
Генералізований пародонтит III ст, хронічний перебіг
Генералізований пародонтит II ст, хронічний перебіг
Генералізований пародонтит III ст, загострений перебіг
Генералізований пародонтит І ст, хронічний перебіг
Генералізований пародонтит II ст, загострений перебіг

У хлопчика 11-ти років у ділянці 24 виникає біль при вживанні солодкої та холодної їжі. Вперше біль виник три тижні тому. Об'єктивно: на жувальній поверхні 24 каріозна порожнина середньої глибини, виповнена світлим, розм'якшеним дентином. Зондування емалево-дентинного сполучення болісне, від холодового подразника - короткочасний біль. Перкусія 24 - безболісна. Який пломбувальний цемент найбільш доцільний для постійної пломби?
Склоіономірний
Силікатний
Полікарбоксилатний
Силікофосфатний
Фенолят ний

У дитини 12-ти років 24 години тому травмований 21 зуб. Об'єктивно: відлом коронки 21 зуба на 1/3. Пульпа відкрита, при зондуванні виступає кров, термометрія позитивна, перкусія безболісна. Який метод лікування показаний?
Вітальна ампутація
Вітальна екстирпація
Біологічний метод
Девітальна екстирпація
Девітальна ампутація

У хворого 36-ти років з'явились симптоми, які характерні для хронічного гаймориту: головний біль, наявність фістули в ділянці видаленого п'ять місяців тому 27 зуба. Яке лікування необхідно провести цьому хворому?
Гайморотомія з одночасною пластикою фістули
Гайморотомія
Тампонада фістули йодоформною турундою
Ушиття фістули
Консервативна терапія

Чоловік 48-ми років звернувся зі скаргами на біль при накушуванні в ділянці 25, який з'явився через місяць після покриття його коронкою. В анамнезі - лікування зуба з приводу карієсу. Об'єктивно: 25 вкритий повністю металевою коронкою, перкусія болісна. На оклюзіограмі - передчасний контакт з антагоністами. Яка найбільш вірогідна причина виникнення болю?
Передчасний оклюзійний контакт
Розцементування коронки
Невралгія трійчастого нерва
Вживання твердої їжі
Ускладнення карієсу

У дитини 7-ми років при зовнішньому огляді виявлено: потовщення перенісся, напіввідкритий рот. сухі губи. Кути рота лущаться. З анамнезу: дитина спить з відкритим ротом. У порожнині рота змін не виявлено. До якої диспансерної групи слід віднести цю дитину?
Друга
Перша
---
Третя
Четверта

Дитина 4-х років дві години тому отримала травму обличчя. Черговим лікарем стоматологом встановлено діагноз: інтрузійний вивих 61 зуба. Яка лікувальна тактика?
Видалення 61 зуба
Спостереження
Депульпування 61 зуба
Шинування 61 зуба
Репозиція 61 зуба

На другий день після фіксації часткових пластинкових протезів хворий скаржиться на печіння у порожнині рота, неприємний присмак під час користування протезами. Об'єктивно: слизова оболонка гіперемована, гіперсалівація. Перед виготовленням нових протезів користувався старими 5 років. Схожих скарг не було. Яка можлива причина цього явища?
Наявність залишкового мономеру в базисі протезу
Порушення правил користування протезами
Погана якість базисної пластмаси
Порушення гігієни порожнини рота
Алергічна реакція на компоненти базисної пластмаси

Хворий 48-ми років скаржиться на біль у верхній щелепі та у фронтальній ділянці, порушення прикусу. Об'єктивно: асиметрія обличчя за рахунок набряку м'яких тканин верхньої губи, шкіра верхньої губи синюшного кольору. Слизова оболонка порожнини рота в межах 23, 22, 21, 11, 12, 13 зубів гіперемована, набрякла, спостерігаються петехіальні крововиливи. Під час пальпації визначається рухливість фронтального фрагменту верхньої щелепи в межах 23-13 зубів. Який найбільш вірогідний діагноз?
Перелом альвеолярного відростка верхньої щелепи
Перелом виличної кістки
Односторонній перелом верхньої щелепи за нижнім типом
Перелом верхньої щелепи за нижнім типом
Перелом верхньої щелепи за середнім типом

У пацієнта 45-ти років однобічний кінцевий дефект зубного ряду нижньої щелепи, що закінчується 45, планується замістити бюгельним протезом. Де слід розмістити оклюзій ну накладку, щоб попередити функціональне перевантаження 45 зуба?
У міжзубному проміжку між 44 та 45
У дистальній фісурі 44
У медіальній фісурі 44
Не має значення
У дистальній фісурі 45

Дитина 8-ми років звернулася до лікаря-стоматолога з метою санації. При обстеженні було виявлено високу інтенсивність каріозного процесу (кп+КПВ=7), індекс Федорова-Володкіної становив 3,0 бали. Якій оцінці відповідає гігієнічний стан порожнини рота дитини?
Поганий стан
Незадовільний стан
Задовільний стан
Дуже поганий стан
Добрий стан

Пацієнту 68-ми років, що страждає на компенсовану форму інсулінозалежного цукрового діабету, проводиться виготовлення повних знімних пластинкових протезів на cito! Пацієнт знаходився в клініці протягом 8-ми годин. В перервах між маніпуляціями їжі не вживав, нервував. Під час перевірки конструкції протеза на восковому базисі пацієнт став агресивно себе поводити, зблід, вкрився липким потом, знепритомнів. Діагностуйте невідкладний стан:
Гіпоглікемічна кома
Колапс
Анафілактичний шок
Гіпертонічний криз
Гостра дихальна недостатність

До ортодонтичної клініки звернулася дівчинка 14-ти років зі скаргами на відсутність одного зуба та естетичний дефект. При клінічному обстеженні виявлено: співвідношення щелеп нейтральне, відсутність 23 зуба з дефіцитом місця. Попередній діагноз: ретенція 23 зуба з дефіцитом місця у зубному ряду. Який з додаткових методів дослідження потрібно застосувати для встановлення заключного діагнозу?
Ортопантомографія
Вимірювання діагностичних моделей
Рентгенографія придаткових носових порожнин
Міотонометрія
Телерентгенографія

При профілактичному огляді хлопчика 8-ми років виявлено матові крейдоподібні плями на вестибулярній поверхні 11 та 21 зубів, які локалізовані у пришийковій ділянці. Суб'єктивні скарги у дитини відсутні. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий початковий карієс
Місцева гіпоплазія емалі
Плямиста форма флюорозу
Гострий поверхневий карієс
Хронічний початковий карієс

Пацієнту з перехресним прикусом, який виник внаслідок перелому, що неправильно зрісся, виготовлено частковий знімний пластинковий протез з подвійним зубним рядом. До якого виду лікування можна віднести дане протезування?
Паліативне
Етіотропне
Превентивне
Радикальне
Патогенетичне

Пацієнту 35-ти років виготовляються металокерамічні мостоподібні протези з опорою на девітальні 14, 16, 44, 47. Для препарування уступу лікарем була проведена аплікаційна анестезія 10% розчином лідокаїну. Через 45 хвилин препарування пацієнт поскаржився на набрякання правої щоки, язика, збільшення нижньої губи. Яка патологія розвинулася у пацієнта?
Ангіоневротичний набряк Квінке
Гіпертонічний криз
Анафілактичний шок
Кропивниця
Колапс

Після застосування методики тотального протравлювання та просушування твердих тканин у процесі реставрації каріозної порожнини II класу за Блеком 25, лікар помітив, що поверхня емалі набула крейдоподібного вигляду, а дентин став повністю сухим. Як слід обробити поверхню емалі та дентину для подальшого проведення реставрації за технікою "wet — Bonding" (вологого бондін-гу)?
Дентин зволожуючим агентом
Емаль і дентин протравлюючим гелем знову
Емаль і дентин пероксидом водню
Емаль і дентин адгезивною системою
Емаль і дентин спиртом

Жінка 18-ти років скаржиться на чутливість зубів до солодкого, кислого, косметичний дефект. Об'єктивно: у пришийковій ділянці 14,13 поодинокі крейдоподібні плями з матовим відтінком без ушкодження емалі, безболісні під час зондування, забарвлюються 2% розчином метиленового синього, ЕОД- 2 мкА. Який діагноз найбільш вірогідний?
Початковий карієс
Локалізована гіпоплазія
Поверхневий карієс
Ерозія емалі
Флюороз, плямиста форма

Хворому 56-ти років виготовляється частковий знімний протез. В анамнезі - хвороба Боткіна. Як дезінфікувати відбитки даного пацієнта, отримані альгінатним матеріалом?
Глутаровий альдегід 2,5% -10 хвилин
Обробка в 0,1% розчині хлораміну - 15 хвилин
Промивання 70% етиловим спиртом
Обробка лізолом - 5 хвилин
Автоклавування

У хворого 45-ти років в анамнезі хронічна травма слизової оболонки щоки з правого боку гострими краями зубів. Об'єктивно: на слизовій оболонці щоки по лінії змикання зубів має місце білувата пляма, що не підвищується над навколишніми набряклими та запальними тканинами; поверхневі шари утворення не знімаються при зішкрябанні. Який найбільш вірогідний діагноз?
Плоска лейкоплакія
Верукозна форма лейкоплакії
Травматична виразка слизової щоки
Верукозно-ерозивна форма лейкоплакії
Папіломатоз

Чоловік 28-ми років скаржиться на біль у ділянці фронтальних верхніх зубів при вживанні холодної їжі. що з'явилася 1,5 місяці тому після травми. Об'єктивно: відсутній кут коронки 21, відлом ріжучого краю 11 у межах дентину. Зондування 11, 21 безболісне, реакція на холод - болісна, короткочасна. ЕОД- 7 мкА. Який з пломбувальних матеріалів доцільно використати в даній клінічній ситуації?
Мікрогібридний композит
Компомер
Склоіономірний цемент
Силікатний цемент
Макронаповнений композит

Чоловік 56-ти років скаржиться на біль у лівій навколовушно-жувальній ділянці, прогресуючу асиметрію обличчя, яку помітив місяць тому. Об'єктивно: парез мімічних м'язів ліворуч. Попереду від мочки вуха є інфільтрат без чітких меж, шкіра над ним синюшна, натягнута; з лівого боку збільшені шийні лімфовузли. Відкривання рота обмежене до 2,5см. З протоки лівої навколовушної залози слина не виділяється. Який найбільш вірогідний діагноз?
Аденокарцинома
Хронічний лімфаденіт
Змішана пухлина
Туберкульоз залози
Кіста залози

Пацієнт 28-ми років скаржиться на незручність під час вживання їжі. В анамнезі 24 зруйнувався внаслідок ускладнень карієсу Об'єктивно: ІРОПЗ = 0,9, стінки кукси щільні, перкусія безболісна. На рентгенограмі: кореневі канали запломбовані до верхівок, корінь рівний, змін в періапікальних тканинах немає. Яку ортопедичну конструкцію слід обрати?
Штифтова
Вінір
Штучна коронка
Вкладка
Напівкоронка

Хворий 43-х років скаржиться на часткову відсутність та рухомість зубів нижньої щелепи, що залишилися. Із анамнезу: зуби 47, 45, 44, 35, 36, 37 видалені З місяці тому. Зуби, що залишилися - I-II ступеня рухомості. Яку ортопедичну конструкцію доцільно застосувати в даному випадку?
Бюгельний протез з шинуючими елементами
Знімна капова шина за Мареєм
Мостоподібні протези
Частковий знімний пластинковий протез
Малі сідлоподібні протези

У бійця, пораненого уламком снаряду, діагностовано вогнепальний перелом нижньої щелепи із дефектом кістки в ділянці підборіддя більше 3 см. Який метод фіксації фрагментів нижньої щелепи показаний у цьому випадку?
Апаратний остеосинтез (Рудько, Бернадський)
Шина Гунінга-Порта
Міжщелепне лігатурне зв'язування за Айві
Назубні шини Тігерштедта
Прямий остеосинтез

Хворий 43-х років звернувся до стоматолога зі скаргами на біль у 36. Під час рентгенологічного обстеження виявлено залишок ендодонтичного інструменту в дистальному корені. В ділянці верхівки кореня деструкція кісткової тканини (d- 5 MM) із чіткими контурами. Який метод лікування доцільно застосувати в даному випадку?
Гемісекція зуба
Резекція верхівки кореня
Ампутація кореня
Консервативне лікування
Реплантація зуба

У хлопчика 10-ти років у порожнині рота виявлено виразковий гінгівіт, пародонтальні кишені, патологічну рухливість всіх зубів, оголення коренів зубів. При рентгенологічному обстеженні виявлено деструкцію альвеолярного паростка лакунарного типу. Клінічно проявляється нецукровий діабет, гепатоспленомегалія, екзофтальм, рентгенологічно - осередкова деструкція плоских кісток. Визначте найбільш вірогідний діагноз:
Хронічний гістіоцитоз
Гіпоімуноглобулінемія
Циклічна нейтропенія
Постійна нейтропенія
Синдром Папійона-Лефевра

Дитина 14-ти років звернулася на прийом зі скаргами на незвичайний вигляд язика. Об'єктивно: на поверхні язика глибокі борозни, які розташовуються симетрично у поздовжньому та поперечному напрямках. Дно і бокові поверхні складок вкриті гіпертрофованими сосочками. Язик збільшений у розмірах. Який найбільш вірогідний діагноз?
Складчастий язик
Чорний волохатий язик
Гострий катаральний глосит
Десквамативний глосит
Ромбоподібний глосит

У хворої 53-х років на слизовій оболонці правої щоки визначається білувато-рожева пляма неправильної форми розмірами 2,5x1,5 см. На фоні плями мають місце бородавчасті розростання, тріщини, ерозії. Визначте вид ураження слизової оболонки щоки:
Ерозивна форма лейкоплакії
Плоска лейкоплакія
Хвороба Боуена
Еритроплазія Кейра
Верукозна лейкоплакія

Дівчина 14-ти років скаржиться на біль та кровоточивість ясен під час чищення зубів та вживання їжі, неприємний запах з рота. Протягом останнього тижня хворіла на ангіну. Об'єктивно: слизова оболонка ясен у ділянці передніх зубів верхньої та нижньої щелеп набрякла, гіперемована. Верхівки ясенних сосочків некротизовані, легко кровоточать при дотику. Відзначаються значні нашарування м'якого зубного нальоту. Визначте збудника захворювання:
Анаеробна мікрофлора
Дріжджеподібні гриби
Вірус герпеса
Стрептококи
Стафілококи

Під час операції видалення 46 лікар не фіксував нижню щелепу лівою рукою. Вивихування зуба проводив з великим зусиллям. Під час видалення хворий відчув біль у ділянці лівого слухового проходу, щелепа змістилася в лівий бік. Намагання закрити рота стали неможливими. Яке ускладнення виникло в хворого?
Однобічний вивих СНЩС
Перелом гілки нижньої щелепи
Перелом суглобового відростка верхньої щелепи
Двобічний вивих СНЩС
Перелом кута нижньої щелепи

Під час проведення комплексного лікування хворого 36-ти років з діагнозом - хронічний генералізований пародонтит II ступеня важкості, було прийняте рішення провести шинування фронтальної групи зубів нижньої щелепи з використанням системи Ribbоnd. Який матеріал переважніше використати для фіксації полімерної стрічки цієї системи?
Текучий фотополімерний композит
Склоіономірнии цемент
Хімічний макрофільний композит
Хімічний мікрогібридний композит
Хімічний мікрофільний композит

Дитина 5-ти років скаржиться на самочинний біль у зубі на верхній щелепі з правого боку, що посилюється вночі та під час вживання холодного. Подібний біль у зубі був півроку тому. Об'єктивно: у 65 зубі глибока порожнина, що сполучається з порожниною зуба. Зондування болісне, перкусія безболісна. Від холодної води біль, що повільно минає. Який найбільш вірогідний діагноз?
Загострення хронічного пульпіту
Гострий гнійний пульпіт
Гострий серозний неріодонтит
Загострення хронічного періодонтиту
Гострий дифузний пульпіт

У дівчинки 13-ти років скарги на часте випадання пломби в 21. З анамнезу: 2 роки тому лікувалася з приводу травми зуба. Об'єктивно: у 21 дефект 1/3 коронки в поперековому напрямку. Перкусія безболісна. Зуб у кольорі не змінений. На рентгенограмі: кореневий канал запломбований на 1 мм від верхівки, пломбувальний матеріал щільно прилягає до стінок кореневого каналу. Яка тактика лікаря?
Відновити дефект фотополімером
Перепломбувати кореневий канал
Провести операцію видалення зуба
Провести резекцію верхівки кореня
Вкрити зуб штучною коронкою

Площа ортопедичного кабінету, в якому розміщено дві стоматологічні установки, складає 25 м2. Яка потрібна резервна площа для розміщення кожної додаткової установки?
7 м2
9 м2
7,5 м2
8 м2
8,5 м2

Хворий скаржиться на біль в 25, який з'явився на другий тень після фіксації штучної коронки. Об'єктивно: перкусія 25 болісна, кта: металокерамічної коронки на рівні ясеневого краю. На оклюзіограмі передчасний контакт на 25 зубі. Яка найбільш вірогідна причина болю?
Супраоклюзія
Невралгія трійчастого нерва
Пульпіт
Ускладнений карієс
Вживання твердої їжі

Чоловік 43-х років скаржиться на відсутність коронки зуба у фронтальній ділянці верхньої шелепи. Об'єктивно: коронка 21 повністю зруйнована, корінь стійкий, не доходить до рівня ясен на 0,5 мм, перкусія безболісна. На рентгенограмі - кореневий канал запломбований до верхівки кореня. Яку конструкцію доцільно запропонувати пацієнту?
Коронка з виготовленням штучної кукси
Штифтовий зуб за Ільїною-Маркосян
Штифтовий зуб за Річмондом
Фарфорова коронка зі штифтом (за Логаном)
Штифтовий зуб за Ахмедовим

Дівчині 13-ти років після обстеження було встановлено діагноз хронічного гіпертрофічного гінгівіту, фіброзна форма. Які лікарські препарати необхідно призначити в першу чергу?
Склерозуючі
Протизапальні
Кортикостероїди
Протеолітичні ферменти
Протигрибкові

У дитини 8-ми років у 75 на дистально-апроксимальній поверхні глибока каріозна порожнина, що сполучається з порожниною зуба. Зондування болісне, перкусія безболісна, від холодної води - повільно минаючий біль. Зуб зруйнований кілька місяців тому, не лікувався. Який метод лікування доцільний у даному випадку?
Девітальна ампутація
Вітальна ампутація
Девітальна екстирпація
Біологічний метод
Вітальна екстирпація

Для анестезії під час препарування зуба було використано препарат з немаркованої ампули. Під час препарування пацієнт знепритомнів. Об'єктивно: судоми, блідість шкірних покривів, АТ-80/60 мм рт.ст. Яку помилку допустив лікар?
Використав невідому речовину
Не обробив місце уколу
Не зробив алергічну пробу
Не з'ясував анамнез життя
Не мав права виконувати анестезію

Жінка 65-ти років скаржиться на неможливість пережовування їжі у зв'язку з повною відсутністю зубів на верхній щелепі. Об'єктивно: альвеолярні відростки та горби атрофовані, піднебіння плоске, розташування тяжів та вуздечок посередині альвеолярного відростка, торус незначно виражений, слизова оболонка атрофована, витончена, малопіддатлива. Якому типу беззубих щелеп відповідає клінічна картина верхньої щелепи?
2 тип за Шредером
1 тип за Оксманом
З тип за Шредером
4 тип за Дойніковим
2 тип за Османом

У хлопчика 10-ти років при вивченні моделей щелеп встановлено, що оклюзійна площина фронтальних зубів на верхній щелепі має увігнуту форму, в бокових ділянках вона випукла. Деформацію зубних дуг повторює і форма альвеолярного паростка. Верхня щелепа має сідлоподібну форму з різким звуженням в ділянці премолярів. Який прикус формується у дитини?
Відкритий
Глибокий
Дистальний
Мезіальний
Перехресний

Хворий 42-х років звернувся до хірурга-стоматолога з приводу загострення хронічного періодонтиту 25. Після огляду хірург вирішив 25 видалити. Яку анестезію слід застосувати?
Інфраорбітальна, туберальна, піднебінна
Туберальна та піднебінна
Плексуальна та піднебінна
нфільтраційна та піднебінна
Інфільтраційна анестезія з вестибулярної та піднебінної поверхонь

Пацієнт 16-ти років скаржиться на косметичний дефект у ділянці верхніх фронтальних зубів у вигляді білих плям, які виявлені давно і з часом не змінюються. Об'єктивно: білі плями на вестибулярних поверхнях 11, 12, 21, 22 у ріжучого краю та на вестибулярних поверхнях 16, 26, 36, 46 ближче до жувальної поверхні. Під час зондування поверхня плям гладенька, безболісна; реакція на холодовий подразник безболісна. Плями не забарвлюються 2% розчином метиленового синього. Який найбільш вірогідний діагноз?
Системна гіперплазія емалі
Ерозія твердих тканин зубів
Флюороз,плямиста форма
Гострий початковий карієс
Місцева гіпоплазія емалі

Під час стоматологічного прийому пацієнт 15-ти років відчув різке погіршення загального самопочуття, запаморочення. Об'єктивно: блідість шкірних покривів, холодний піт, різке зниження артеріального тиску, частий та слабкий пульс, часте поверхневе дихання, периферичні вени пустішають, свідомість збережена. Який невідкладний стан виник у даного пацієнта?
Колапс
Анафілактичний шок
Ішемічна хвороба серця
Артеріальна гіпертензія
Зомління

При лікуванні гострого обмеженого пульпіту в хворого 45-ти років методом вітальної екстирпації лікар визначив, що 25 має широкий прямий канал. Який варіант пломбування кореневого каналу слід вважати найкращим?
Пломбування до фізіологічного звуження кореня
Пломбування до рентгенологічної верхівки кореня
Недопломбування на 3 мм
---
Виведення матеріалу за рентгенологічну верхівку на 1 мм

Хворий 47-ми років працює на хімічному підприємстві, звернувся зі скаргами на біль у зубах від хімічних та температурних подразників. Об'єктивно: на вестибулярній поверхні верхніх фронтальних зубів емаль матова з крейдо-подібними плямами, а також дефекти з відколеною емаллю і оголеним темним дентином. Який найбільш вірогідний діагноз?
Некроз твердих тканин
Гіпоплазія емалі
Клиноподібний дефект
Множинний карієс
Ерозія емалі

Хворий 18-ти років скаржиться на біль, кровоточивість ясен, неприємний запах з рота, підвищення температури тіла до 38,6°С, загальну слабкість, відсутність апетиту. Об'єктивно: слизова порожнини рота гіперемована, суха, язик вкритий білим нашаруванням, ясеневі сосочки набряклі, верхівки їх з ділянками некротичного нашарування, що легко знімається і залишає кровоточиву поверхню. Підщелепні лімфовузли збільшені, болісні під час пальпації. Визначте збудника захворювання:
Фузоспірилярний симбіоз
Гриби роду Candida
Вірус простого герпеса
Бліда трепонема
Стрепто-стафілококи

До лікаря звернувся хворий зі скаргами на періодично виникаючий біль у ділянці кута нижньої щелепи та утруднене відкривання рота. Показано видалення 38 зуба. Оберіть щипці, якими потрібно провести видалення 38 зуба:
Зігнуті по площині
Дзьобоподібні зі щічками, які збігаються
Дзьобоподібні з шипами на щічках
Байонетні
Дзьобоподібні зі щічками, які не збігаються

Чоловік 27-ми років звернувся зі скаргами на сильний пульсуючий біль у верхній щелепі ліворуч, який поширюється на щоку та вухо. Під час полоскання порожнини рота холодною водою біль зникає. Об'єктивно: глибока каріозна порожнина в 27 зубі. Зондування дна каріозної порожнини та перкусія 27 зуба - болісні. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий гнійний пульпіт
Пульпіт, ускладнений періодонтитом
Гострий серозний пері одонтит
Гострий дифузний пульпіт
Гострий обмежений пульпіт

У бійця 24-х років, пораненого осколком снаряду, діагностований перелом нижньої щелепи з дефектом кістки в ділянці підборіддя більше 2 см. Який метод фіксації фрагментів нижньої щелепи показаний?
Фіксація відламків апаратом Рудька
Шина Гунінга-Порта
Міжщелепне лігатурне зв'язування за Айві
Шини Тигерштетта
Прямий остеосинтез

У хворого протягом 5-ти років кожної осені захворювання починається з підвищення температури, болю в суглобах. На шкірі верхніх та нижніх кінцівок синюшно-рожеві плями діаметром 1-2 см з пухирцем в центрі. На слизовій порожнини рота, на фоні поширеної еритеми та набряку - різко болісні ерозії: на губах - геморагічні кірки. Симптом Нікольського негативний. У крові: лейк.-12 • 109/л. ер.- 4 • 1012/л, ШЗЕ- 40 мм/год. Вкажіть найбільш вірогідний діагноз:
Багатоформна ексудативна еритема
Хронічний рецидивний афтозний стоматит
Неакантолітична пухирчатка
Хронічний рецидивний герпес
Виразково-некротичний стоматит Венсана

Жінка 36-ти років скаржиться на сухість та лущення губи протягом місяця. Застосування індиферентних мазей неефективне. Об'єктивно: червона облямівка нижньої губи насичено-червоного кольору, помірно інфільтрована білувато-сірими лусочками, що щільно сидять, при намаганні видалення їх відзначається болісність та кровотеча. По периферії вогнища – помутніння епітелію у вигляді смужок білого кольору, а в центрі - ділянка западання. Який найбільш вірогідний діагноз?
Червоний вовчак
Ексфоліативний хейліт
Кандидозний хейліт
Лейкоплакія
Червоний плескатий лишай

Офіцер 52-х років отримав на полі бою вогнепальний перелом нижньої щелепи. До поранення користувався знімними протезами (частковим пластинковим для в/щ та повним для н/щ). Що можна використати для транспортної іммобілізації перелому?
Протези пацієнта
Шину Ентеліса
Шину Тігерштедта
Апарат 3 баржа
Шину Васильєва

Жінка 65-ти років, якій виготовлено повний знімний протез на нижню щелепу, скаржиться на печіння, набряк слизової оболонки. Раніше пацієнтка протезувалася пластинковими протезами із пластмаси. Об'єктивно: слизова оболонка альвеолярного відростка нижньої щелепи, губ, щік, язика гіперемована. Спостерігається набряк нижньої губи. Який діагноз найбільш вірогідний?
Алергічний протезний стоматит
Набряк Квінке
Реакція слизової оболонки на протезування
Синдром Стівенса-Джонса
Травматичний протезний стоматит

Студентка 20-ти років скаржиться на біль в жувальних м'язах, якій виникає зранку, стертість горбів жувальних зубів, явища гіперестезії. Біль у жувальних м'язах і явища гіперестезії підсилюються під час екзаменаційної сесії. Об'єктивно: у ділянці нижніх жувальних зубів 36, 37 спостерігається кратероподібна стертість жувальної поверхні, обмежена тонким шаром емалі. Який діагноз найбільш вірогідний?
Бруксизм
Клиноподібний дефект
Ерозія емалі
Дисфункція СНЩС
Патологічна утертість

Хвора 48-ми років після безуспішного лікування у терапевта-стоматолога з приводу хронічного гранулематозного пародонтиту 37 зуба з'явилася для його видалення. Який інструментарій слід обрати?
Дзьобоподібні щипці із щічками, що мають шипи
Дзьобоподібні щипці з щічками, що збігаються
Дзьобоподібні щипці з щічками, що не збігаються
Дзьобоподібні щипці, зігнуті по площині
Прямий елеватор

У хворого 30-ти років скарги на наявність каріозної порожнини, яка з'явилася 5 місяців тому. При об'єктивному обстеженні в 26 каріозна порожнина з широким вхідним отвором, в межах плащового дентину. Каріозна порожнина не сполучається з порожниною зуба. Дентин дна і стінок каріозної порожнини твердий, пігментований. Який найбільш вірогідний діагноз?
Хронічний середній карієс
Гострий середній карієс
Гострий глибокий карієс
Хронічний поверхневий карієс
Хронічний глибокий карієс

Пацієнт скаржиться на постійний наростаючий біль у зубі на лівій верхній щелепі, що посилюється при накушуванні. Зуб непокоїть 2 дні. Об'єктивно: у 25 каріозна порожнина, що не сполучається з порожниною зуба, перкусія зуба незначно болісна, зондування дна та стінок безболісне. На Ro-грамі 25 – змін у періапікальних тканинах не виявлено. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий серозний періодонтит
Гострий дифузний пульпіт
Загострення хронічного періодонтиту
Гострий вогнищевий пульпіт
Гострий гнійний періодонтит

Поранений доставлений до відділення для надання спеціалізованої допомоги через 48 годин після отримання осколкового поранення щелепно-лицевої ділянки. Під час огляду розлога зяюча рана м'яких тканин обличчя неправильної форми, краї інфільтровані, набряклі. Який вид швів при обробці рани необхідно використати?
Пластинковий
Ранній вторинний
Пізній вторинний
Первинний
Первинний відстрочений

Хворий 20-ти років скаржиться на пухлиноподібне утворення на боковій поверхні шиї з правого боку. Пухлину виявив рік тому. Об'єктивно: на боковій поверхні шиї праворуч пухлина напівовальної форми з чіткими межами, 3x2 см. Пухлина зі шкірою не спаяна, безболісна, щільно-еластичної консистенції, рухлива у вертикальному та горизонтальному напрямках. Регіонарні лімфовузли не збільшені. Під час пункції пухлини отримана світло-жовта рідина, що складається зі злущеного епітелію, кристалів холестерину, лімфоцитів, еритроцитів. Який діагноз найбільш вірогідний?
Бокова кіста шиї
Серединна кіста шиї
Дермоїдна кіста шиї
Хронічний лімфаденіт шиї
Хемодектома шиї

Жінка 55-ти років скаржиться на печіння язика, болісність під час прийому їжі, порушення смакових відчуттів, загальну слабкість, головний біль. Об'єктивно: шкірні покриви бліді, на спинці та кінчику язика яскраво-червоні плями, болісні під час пальпації. У крові: ер.-2,2 • 1012/л, НЬ- 70 г/л, КП- 1,4, анізопойкілоцитоз, лейк.- 4,2 • 109/л, п.- 1%, с- 36%, б.- 2%, з.- 4%, лімф.- 53%, м.- 4%, тр.- 160 • 109/л, ШЗЕ- 20 мм/год. На фоні введення яких препаратів необхідно проводити місцеву симптоматичну терапію цій хворій?
Вітамін В12 і фолієва кислота
Кортикостероїдні гормони
Препарати заліза і вітамін С
Нікотинова кислота і тіамін
Амінокапронова кислота і хлорид кальцію

Через 3 години після видалення 45 у хворого почалася кровотеча з комірки. Під час огляду виявлена травма тканин ясни в ділянці комірки 45, яка переходить до слизової оболонки щоки. Яка тактика лікаря в цьому випадку?
Ушивання комірки та рани щоки
Стискальна пов'язка та парентеральне введення амінокапронової кислоти
Тампонада комірки йодоформною турундою
Тампонада комірки кетгутом
Тампонада комірки та рани тампоном з амінокапроновою кислотою

У хворого 43-х років після видалення 26 виникло сполучення із верхньощелепною пазухою. Рентгенологічно змін у верхньощелепних пазухах не виявлено. Якою буде тактика хірурга-стоматолога з метою профілактики виникнення гаймориту?
Пластичне закриття сполучення
Заповнення комірки гемостатичною губкою
Тампонада комірки йодоформною турундою
Промивання пазухи розчином антибіотика
Заповнення комірки кров'яним згортком

До хірурга-стоматолога звернувся хворий 45-ти років зі скаргами на пухлиноподібне утворення в правому під щелепному трикутнику. Помітив новоутворення рік тому. Об'єктивно: у правому піднижньощелепному трикутнику визначається пухлиноподібне утворення округлої форми до 3,5 см у діаметрі, безболісне, м'якої консистенції з чіткими межами, рухливе разом з піднижньощелепною слинною залозою. З боку порожнини рота змін немає. Рот відкривається в повному обсязі. Під час пункції отримана безколірна в'язка рідина. Який найбільш вірогідний діагноз?
Ретенційна кіста піднижньощелепної слинної залози
Дермоїдна кіста
Лімфангіома
Ліпома
Аденома

Чоловік 23-х років скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів та вживання твердої їжі. Об'єктивно: ясна в фронтальній ділянці нижньої щелепи гіперемовані, набряклі, кровоточать під час пальпації. Слизова оболонка порожнини рота та ясна в інших ділянках без змін. Прикус глибокий. Зуби стійкі, за винятком 41 та 31 (І ступінь рухомості). На рентгенограмі: резорбція міжкоміркових перетинок у ділянці 42,41,32,31 до 1/3 довжини кореня. Якийнайбільш вірогідний діагноз?
Локалізований пародонтит
Катаральний гінгівіт
Генералізований пародонтит, початковий ступінь
Іенералізований пародонтит, І ступінь
Пародонтоз, І ступінь

Хвора 23-х років скаржиться на кровотечу з ясен під час чищення зубів та вживання твердої їжі. Об'єктивно: маргінальна частина ясен, в основному з орального боку, набрякла, гіперемова-на; відмічаються надясеневі зубні відкладення. На рентгенограмі: деструкціякортикальної пластинки міжальвеолярних перегородок, явища остеопорозу.Який діагноз найбільш вірогідний?
Генералізований пародонтит, початковий ступінь
Генералізований пародонтит, II ступінь
Генералізований катаральний гінгівіт
Генералізований гіпертрофічний гінгівіт
Генералізований пародонтит, І ступінь

Дівчинка 2-х років хворіє 4-й день. Підвищена температура тіла до 38°С, вередує, відмовляється від їжі; на 3-й день з'явилися висипання в порожнині рота. Об'єктивно: підщелепні лімфовузли болісні, дещо збільшені. У порожнині рота на слизовій оболонці губ, щік, м'якогопіднебіння - численні ерозії, вкриті білуватим нашаруванням, катаральний гінгівіт. Яку мазь слід використати для етіотропного місцевого лікування?
Ацикловір
Гідрокортизонова
Солкосерил
Клотримазол
Флуцинар

Батьки з дитиною 14-ти років звернулися зі скаргою на вистояння підборіддя допереду у дитини. Об'єктивно: нижня третина обличчя подовжена, зворотнє фронтальне перекриття зубів, перші моляри змикаються за III кл. Енгля, сагітальна щілина - 6 мм. За допомогою додаткових обстежень встановлено діагноз: мандибулярна прогнатія. Який додатковий метод дослідження допоможе уточнити діагноз?
Бокова телерентгенографія
Аналіз фотографії обличчя в профіль
Метод профілометри за Шварцем
Гнатостатичний метод Симона
Антропометричне вимірювання обличчя за Ізаром

Жінка 26-ти років скаржиться накосметичний дефект в передній ділянці верхньої щелепи. Об'єктивно: коронка 23 зруйнована мало не до ясеневого краю, стінки кукси достатньої товщини. Кукса незначно змінена в кольорі, перкуторно безболісна. На рентгенограмі кореневий канал прямий, широкий, запломбований на всьому протязі. Назвіть конструкцію протеза, який можливо використати для заміщення дефекту?
Штифтовий зуб
Металокерамічна коронка
Паяний мостоподібний протез
Імедіат-протез
Вкладка

У пацієнта 30-ти років прогресуюча рухомість зубів, оголення коренів, значні зубні нашарування, набряк та кровоточивість ясен. Вміст глюкози у крові - 6,55 ммоль/л. Рентгенологічно: остеопороз верхівок міжальвеолярних перегородок без зменшення їх висоти. Яка першочергова тактика лікаря?
Консультація лікаря-ендокринолога
Дослідження ясеневої рідини
Постійне шинування
Призначення протизапальної терапії
Тимчасове шинування

Хворому виготовляється металокерамічний мостоподібний протез на 47 45 зуби. Одонтопрепарування зроблено з уступом. Який з перерахованих матеріалів дозволить отримати якісний відбиток?
Сіеласт-05
Ортокор
Стомальгін
Дентафоль
Репін

Жінка 24-х років скаржиться на кровоточивість та болісність ясен, що з'явилися 3 дні тому після фіксації пластмасових коронок на 12, 11, 21, 22. Об'єктивно: ясна у ділянці 12, 11, 21, 22 яскраво-червоного кольору, набряклі, кровоточать, болісні під час пальпації. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий катаральний гінгівіт
Гіпертрофічний гінгівіт
Атрофічний гінгівіт
Хронічний катаральний гінгівіт
Генералізований пародонтит

Пацієнт 32-х років звернувся до стоматолога для ортопедичного лікування 32 зуба. Після початку втручання розпочалися головний біль, запаморочення, дратівливість, короткочасне відчуття переживань при ясній свідомості (аура). Хворий непритомніє і падає. Зіниці розширені, не реагують на світло. З рота виділяється піниста слина. Який діагноз найбільш вірогідний?
Епілептичний напад
Колапс
Зомління
Кардіогенний шок
Анафілактичний шок

У пацієнта 42-х років видалено 35,36 внаслідок ускладнення карієсу. Об'єктивно: верхній зубний ряд інтактний, прикус ортогнатичний. У якому напрямку найбільш вірогідне зміщення 37 зуба?
Мезіальний
Вертикальний
Язиковий
Дистальний
Вестибулярний

Хворому 35-ти років виготовляється металева вкладка на 37 Об'єктивно: на жувальній поверхні 37 каріозна порожнина. Яка особливість препарування?
Створення фальца
Створення плоского дна
Розшире
Створення допоміжного уступу
Створення допоміжної порожнини

Дитина 12-ти років звернулася до лікаря зі скаргами на біль та при пухлість у ділянці лівого скронево-нижньощелепного суглоба. Із анамнезу відомо, що 2 дні тому дитина дуже широко відкрила рот та відчула сильний біль у ділянці суглоба. Об'єктивно: в ділянці лівого скронево-нижньощелепного суглоба припухлість, пальпація болісна, відкривання рота дещо обмежене, болісне. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий артрит лівого скронево-нижньощелепного суглоба
Юнацька дисфункція лівого скронево-нижньощелепного суглоба
Хронічний артрит лівого скронево-нижньощелепного суглоба
Анкілоз лівого скронево-нижньощелепного суглоба
Артроз лівого скронево-нижньощелепного суглоба

Хворій 47-ми років виготовляються повні знімні протези для верхньої та нижньої щелеп. На етапі перевірки їх конструкції спостерігається випинання верхньої губи. На якому етапі допущена помилка?
Формування вестибулярної поверхніФіксація центральної оклюзії
Визначення висоти нижньої третини обличчя
Визначення висоти верхнього прикусного валика
Формування оклюзійної площини
Фіксація центральної оклюзії прикусного валика

Хворий 54-х років скаржиться на постійне відчуття печіння в ділянці слизової оболонки протезного ложа, сухість у роті. Об'єктивно: в порожнині рота повні знімні протези. Встановлено діагноз: алергічний стоматит. Яка клінічна картина крові підтверджує цей діагноз?
Лейкопенія, лімфоцитоз, моноцитоз
Лейкоцитоз, еритропенія,прискорення ШЗЕ
Еритропенія, моноцитоз, прискорення ШЗЕ
Лейкоцитоз, лімфоцитоз, моноцитоз
Лейкопенія, моноцитоз, прискорення ШЗЕ

Хворий 65-ти років скаржиться на біль у ділянці останнього зуба нижньої щелепи з лівого боку, утруднене відкривання рота. Об'єктивно: коронка 48 торкається ерозованої поверхні слизової щоки, краї ерозії щільні, вкриті зернистими грануляціями, безболісні, злегка кровоточать; збільшені безболісні підщелепні лімфовузли. Який найбільш вірогідний діагноз?
Рак слизової оболонки щоки
Перикоронаріт
Декубітальна виразка
Лейкоплакія щоки
Травматична виразка

Хірург-стоматолог при видаленні 38 використав елеватор Леклюза. Після того, як щічка елеватора була введена між 37 та 38 і здійснена спроба вивихнути 38, виникло порушення прикусу. Яке ускладнення виникло найбільш вірогідно?
Перелом нижньої щелепи в ділянці кутаЗадній вивих нижньої щелепи
Неповний вивих 37
Задній вивих нижньої щелепи
Перелом коміркового відростка нижньої щелепи
Передній вивих нижньої щелепи

Хворий 24-х років скаржиться протягом 2-х тижнів на біль у язиці при прийомі їжі та розмові. Об'єктивно: на слизовій оболонці бокової поверхні язика праворуч виразка неправильної форми, вкрита некротичним нальотом. Краї виразки гіперемовані, болісні під час пальпації. Коронки 46, 47 зруйновані. Які першочергові дії лікаря-стоматолога?
Усунення травмуючих факторів
Хірургічне лікування
Застосування протизапальних засобів
Знеболення вогнища ураження
Застосування кератопластичних засобів

Дитина 14-ти років скаржиться на біль у ділянці нижньої щелепи ліворуч, який посилюється під час жування, порушення змикання зубів. З анамнезу: отримала травму 2 дні тому. На підставі клініки, об'єктивних і рентгенологічних даних, встановлено діагноз: відкритий перелом нижньої щелепи між 34 та 45. Оберіть метод лікувальної іммобілізації щелепи:
Назубне шинування
Апарат Рудька
Шина Порта
Тимчасова іммобілізація
Ясенева пластинка

У пацієнта наскрізне кульове поранення в ділянці нижньої щелепи. Визначається двобічний ментальний перелом нижньої щелепи з вираженим зміщенням центрального фрагменту дозаду; кровотеча з ранового каналу незначна. Свідомість збережена, хворий відмічає утруднене дихання, зростає дихальна недостатність. Чим викликане утруднення дихання в хворого?
Розвиток дислокаційної асфіксії
Поєднана черепно-щелепно-лицева травма
Розвиток геморагічного шоку
Розвиток травматичного шоку
Розвиток стенотичної асфіксії

Рільник 27-ми років після переохолодження звернувся зі скаргами на загальну слабкість, підвищення температури тіла до 38,5°С, кашель, нежить, біль під час ковтання. Об'єктивно: на набряклій і гіперемованій слизовій оболонці порожнини рота посилення судинного малюнка, геморагії, наліт та десквамація епітелію на язиці, численні пухирці, що містять прозорий ексудат. Що з перерахованого є етіотропним лікуванням?
Противірусні препарати
Аналгетики
Сульфаніламідні препарати
Антигістамінні препарати
Антибіотики

В клініку ортопедичної стоматології звернувся пацієнт з пострезекційним дефектом верхньої щелепи, проникаючим у носову порожнину. Який протез рекомендовано виготовити в даному випадку?
Заміщаючий протез з обтуруючою частиноюПлаваючий обтуратор
Формуючий протез
Плаваючий обтуратор
Заміщаючий протез
Захисна пластинка

У хворого 55-ти років у ділянці видаленого 46 виникло безболісне, горбисте, синюшного кольору новоутворення на ніжці розміром 2x1x1,5 см. Відкривання рота в повному обсязі. На внутрішньоротовій рентгенограмі альвеолярного відростка в ділянці видаленого 46 від мічається вогнище деструкції кісткової тканини. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гігантоклітинний епуліс
Гіпертрофічний гінгівіт
Амелобластома нижньої щелепи
Папілома слизової оболонки в ділянці видаленого 46
Тверда одонтома нижньої щелепи

Загальний стан хворого почав погіршуватися після проведення інфраорбітальної анестезії за допомогою ультракаїну 4% DS-forte 1,0. З'явилися запаморочення і дзвін у вухах, стиснення за грудниною, блідість шкіри. Виступив холодний піт. Виражена тахікардія, пульс слабкого наповнення. Артеріальний тиск почав знижуватись, короткочасні судоми. Знепритомнів на одну хвилину. Яке ускладнення можна запідозритив хворого?
Зомління
Анафілактичний шок
Кропив'янка
Колапс
Епілептичний напад

Жінка 24-х років звернулася зі скаргами на відчуття поколювання, печіння язика під час прийому гострої їжі. Об'єктивно: на спинці та бокових поверхнях язика визначаються ділянки округлої та овальної форми, яскраво-червоного кольору, позбавлені сосочків і оточені білуватим вінчиком, безболісні під час пальпації. Який найбільш вірогідний діагноз?
Десквамативний глосит ("географічний язик")
"Бляшка скошеного луку "(вторинний сифіліс)
"Кардинальський язик "(гіповітаміноз РР)
Хронічний атрофічний кандидозний глосит
Глосит Гентера-Меллера (В12- фолієводефіцитна анемія)

Хвора 23-х років отримала травму середньої зони обличчя. Скаржиться на біль, припухлість м'яких тканин в ділянці верхньої щелепи, біль при закриванні рота. Об'єктивно: рухомість кісток носа, значна припухлість м'яких тканин лівої виличної ділянки, крововилив у склеру лівого ока, симптом "сходинки"по нижньоочному краю з двох боків і в ділянці вилично-щелепних швів, носова кровотеча, відкритий прикус. Видовження середньої частини обличчя. Поставте діагноз:
Перелом верхньої щелепи Ле-Фор II
Перелом верхньої щелепи Ле-Фор III
Перелом кісток носа
Перелом лівої виличної кістки
Перелом верхньої щелепи Ле-Фор І

У пацієнта 38-ми років при об'єктивному обстеженні на жувальній поверхні 46 зуба виявили каріозну порожнину в межах плащового дентину. Каріозна порожнина заповнена залишками їжі, стінки та дно заповнені пігментованим дентином, зондування дна та стінок не викликає болю, термопроба безболісна, ЕОД- 6 мкА. Який найбільш вірогідний діагноз?
Хронічний середній карієс
Хронічний фіброзний пульпіт
Гострий початковий карієс
Хронічний глибокий карієс
Гострий середній карієс

До ортодонту звернувся підліток 15-ти років зі скаргами на неправильне розташування зубів. Об'єктивно: обличчя без особливостей. Прикус постійних зубів. Порушень співвідношення щелеп утрьох площинах не визначається. 23 розташований вище оклюзійної площини, вестибулярно; місця в зубній дузі менше ніж на 1/3 величини коронки. Визначте, як можна створити місце для аномально розташованого 23?
Видалення 24
Видалення 23
Збільшення трансверзальних розмірів щелепи
Збільшення вертикальних розмірів
Збільшення сагітальних розмірів щелепи

Хворому 35-ти років поставлено діагноз: хронічний середній карієс. Порожнина II класу за Блеком з ураженням жувальної поверхні. Який матеріал краще використати для пломбування?
Композитний мікрогібридний матеріал світлової полімеризації
Силікофосфатний цемент
Текучий композит світлової полімеризації
Мікрофільований композит світлової полімеризації
Склоіономірний цемент

Пацієнту 50-ти років виготовляється бюгельний протез на нижню щелепу. Об'єктивно: присутні 44,43, 42, 41, 31, 32, 33, 34 зуби. Альвеолярний відростоку беззубих ділянках атрофований. Яким чином треба нейтралізувати трансверзальні рухи протеза?
Застосувати безперервний кламер
Зменшити розміри сідла
Збільшити ширину дуги
Збільшити розміри сідла
Зменшити ширину дуги

По закінченню 3-х місяців після перелому тіла нижньої щелепи у хворого зберігається патологічна рухомість відламків. На рентгенограмі тіла нижньої щелепи у боковій проекції по краях фрагментів визначаються замикальні пластинки. Встановіть діагноз:
Несправжній суглоб
Перелом, що не зростається
Перелом, що не зрісся
Патологічний перелом
Хронічний травматичний остеомієліт

Хворий 65-ти років скаржиться на часткову відсутність зубів на верхній щелепі, утруднене жування, гугнявість. Об'єктивно: відсутні 18, 16, 15, 11, 23, 28, 35, 38, 48, 47, післяопераційний серединний дефект твердого піднебіння. Прийняте рішення виготовити бюгельний протез з обтуруючою частиною. На якій частині бюгельного протеза бажано розмістити обтуруючу частину?
На дузі
На штучних зубах
На кламерах
На базисі
На сітці

У дівчини 2-х років температура тіла 38, 5°С, припухлість під щелепою з правого боку. Хворіє 5 днів, коли з'явилися нежить, кашель, невелика рухлива кулька під нижньою щелепою праворуч. Об'єктивно: загальний стан дитини середньої важкості. Обличчя асиметричне за рахунок припухлості у правій підщелепній ділянці. Шкіра гіперемована, блискуча, розлитий інфільтрат у правій підщелепній ділянці, що поширюється на верхні відділи шиї з правого боку, болісний, щільний; шкіра у складку не береться. Зуби здорові. Який найбільш вірогідний діагноз?
Аденофлегмона правої підщелепної ділянки
Гострий сіалоаденіт правобічної піднижньо-щелепної слинної залози
Гострий неодонтогенний піднижньо-щелепний правобічний лімфаденіт
Хронічний остеомієліт нижньої щелепи з правого боку
Гострий гнійний періостит нижньої щелепи праворуч

Хворий 20-ти років звернувся до лікаря-стоматолога зі скаргами на наявність крейдоподібних плям 11, 12, 21, 22 зуба; відчуття оскоми від хімічних подразників під час приймання їжі. Об'єктивно: у пришийковій ділянці 11,12, 21, 22 зубів виявлені білі плями розміром 0,2 х 0,3 см, з шорсткою поверхнею, які забарвлюються 2% розчином метилено вого синього. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий початковий карієс
Гострий поверхневий карієс
Хронічний початковий карієс
Флюороз
Гіпоплазія емалі

Дитина 7-ми років скаржиться на самочинний біль у верхніх правих кутніх зубах. На медіальній контактній і жувальній поверхнях 55 зуба виявлена каріозна порожнина, заповнена розм'якшеним світлим дентином, локалізована в межах біляпульпарного дентину. Зондування дна різко болісне, перкусія зуба дещо болісна. Слизова оболонка альвеолярного відростка у проекції коренів 55 зуба не ушкоджена, рентгенологічних змін у цій ділянці не виявлено. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий дифузний пульпіт
Хронічний фіброзний пульпіт
Хронічний гангренозний пульпіт
Загострення хронічного періодонтиту
Гострий глибокий карієс

Хворому видалено 37 зуб з приводу загострення хронічного періодонтиту. Через три дні він повторно звернувся до лікаря зі скаргами на постійний ниючий біль у ділянці видаленого зуба. Інтенсивність болю постійно зростає. Під час огляду встановлено: слизова оболонка альвеолярного відростка у ділянці 37 різко гіперемована, болісна. Комірка видаленого 37 вкрита сіруватим нальотом. З рота неприємний запах. Регіонарні лімфатичні вузли збільшені, болісні під час пальпації. Який найбільш вірогідний діагноз?
Альвеоліт
Гострий періостит
Перікороніт
Гострий остеомієліт нижньої щелепи
Гострий лімфаденіт

Хвора 65-ти років звернулася зі скаргами на відсутність всіх зубів на верхній та нижній щелепах. При огляді ротової порожнини виявлено: альвеолярний відросток беззубої нижньої щелепи різко атрофований у фронтальній ділянці та виражений у дистальній ділянці. Який тип атрофії за класифікацією Келлера?
Четвертий
Третій
Перший та третій
Другий
Перший

Пацієнту показано видалення медіального різця правої верхньої щелепи з приводу хронічного періодонтиту. Які види анестезії слід застосувати при видаленні цього зуба?
Підочна та різцева
Термінальна та різцева
Підочна та піднебінна
Плексуальна та різцева
Підочна, піднебінна та різцева

Пацієнт 33-х років скаржиться на рухливість зубів на верхній щелепі. Об'єктивно: 12, 11, 21, 22 - II ступінь рухливості, зуби депульповані, у кольорі не змінені. Оберіть конструкцію протезу в даному випадку:
Шина Мамлока
Стрічкова спаяна шина
Балкова шина
Шина зі пластмасових коронок
Коронкова спаяна шина

У хворого 40 років перелом нижньої щелепи в ділянці ментального отвору ліворуч. Проведено репозицію відламків нижньої щелепи. Зуби на відламках стійкі. Для лікування використано шину Вебера. До якої групи ортопедичних апаратів вона відноситься?
Фіксуючі
Розділяючі
Заміщаючі
Формуючі
Репонуючі

Лікар, що надавав допомогу хворому, інфікованому на ВІЛ, випадково кореневою голкою пошкодив ділянку шкіри долоні. Які першочергові дії лікаря?
Витиснути кров, обробити 70% розчином спирту
Обробити 5% розчином йоду
Обробити 3% розчином перекисуводню
Витиснути кров, обробити міцним розчином калію перманганату
Накласти джгут на плече

У чоловіка 22-х років під час препарування зубів без анестезії раптово виникли запаморочення, нудота, різка блідість обличчя, легкий ціаноз губ, короткочасна втрата свідомості. Що обумовило невідкладний стан у даному випадку?
Зомління
Колапс
Гіпертонічний криз
Стенокардія
Інфаркт міокарда

Хворий 14-ти років звернувся зі скаргами на слабко виражений ниючий біль у нижній щелепі з лівого боку в ділянці 37, без іррадіації. Об'єктивно: на жувальній поверхні 37 - глибока каріозна порожнина, з'єднана з порожниною зуба, зондування безболісне, реакція на термічні подразники відсутня, вертикальна перкусія позитивна; на рентгенограмі в ділянці 37 змін немає. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий серозний періодонтит
Гострий гнійний періодонтит
Гострий гнійний пульпіт
Гострий серозний періостит
Загострення хронічного періодонтиту

До стоматолога звернувся хворий 18-ти років зі скаргами на загальне нездужання, підвищення температури тіла, біль під час ковтання. Об'єктивно: запалення слизової оболонки порожнини рота в ділянці зіва, піднебінних дужок та язичка, набряк мигдаликів. Масивний фібринозний плівчастий нальот щільно спаяний з тканинами та поширюється на м'яке та тверде піднебіння. Плівки розміщуються також на яснах і язиці. Підщелепні та шийні лімфатичні вузли збільшені, болісні. Визначте діагноз:
Дифтерійний стоматит
Виразковий стоматит Венсана
Алергічний стоматит
Гонорейний стоматит
Агранулоцитоз

Хворий 43-х років скаржиться на рухомість та значне оголення шийок зубів нижньої щелепи в фронтальній ділянці. Об'єктивно: ясна в ділянці 44, 43, 42, 41, 31, 32, 33, 34 бліді з ціанотичним відтінком, без кровотечі. Зуби 42, 41, 31, 32 мають рухомість І-ІІ ступеня. Скупченість 42,41, 31,32. Відзначається оголення шийок 42, 41, 31, 32 - на 1/2, а 43, 33 - на 1/4 довжини кореня. Яку ортопедичну конструкцію доцільно застосувати в даному випадку?
Суцільнолита знімна капа
Напівкільцева шина
Ковпачкова шина
Напівкоронкова шина
Балкова шина за Курляндським

У дитини 10-ти років під час профілактичного огляду на вестибулярній поверхні 11 виявлений дефект твердих тканин зуба у вигляді чашоподібного заглиблення. Емаль у ділянці дефекту гладенька, блискуча, барвниками не забарвлюється. В анамнезі у віці 3-х років вбитий вивих 51 зуба. Вкажіть найбільш вірогідний діагноз:
Місцева гіпоплазія
Флюороз зубів
Гострий початковий карієс
Вогнищева гіпоплазія емалі
Гострий поверхневий карієс

Чоловік 23-х років скаржиться на біль у роті, неприємний запах з рота, підвищення температури до 38°С. Об'єктивно: блідий, адинамічний, регіонарні лімфовузли збільшені та болісні. Ясна набряклі, гіперемовані, з виразками, які вкриті некротичним нальотом. На зубах відкладення зубного каменю. Яке допоміжне дослідження потрібно провести для встановлення діагнозу?
Гемограма
Люмінесцентне
Бактеріоскопічне
Цитологічне
Гістологічне

Хворий 24-х років скаржиться на різкий біль у роті, загальну слабкість, головний біль, біль у суглобах, підвищення температури тіла до 38, 9°С. Захворів 2 дні тому після переохолодження. Об'єктивно: губи набряклі, на червоній облямівці - геморагічні кірки. На слизовій оболонці порожнини рота, на фоні розлитої гіперемії, - великі зливні ерозії та виразки, вкриті жовтувато-сірим нальотом, різко болісні, кровоточать під час дотику. Кон'юнктивіт. На шкірі кистей і передпліч - еритематозні плями до 1,5 см у діаметрі з пухирцями в центрі. Який найбільш вірогідний діагноз?
Синдром Стівенса-Джонса
Медикаментозний стоматит
Синдром Лайєлла
Багатоформна ексудативна еритема
Синдром Бехчета

Дитина 7-ми років скаржиться на біль і припухлість у навколовушній ділянці з правого боку. Хворіє третій рік. Об'єктивно: стан задовільний, температура тіла 37,2°С, у правій навколовушній ділянці пальпується болісний горбистий інфільтрат. З протоки правої навколовушної залози виділяється каламутний з прожилками гною секрет. Який найбільш вірогідний діагноз?
Загострення хронічного неспецифічного паротиту
Епідемічний паротит
Гострий гнійний навколовушний лімфаденіт
Несправжній паротит Герценберга
Гострий серозний навколовушний лімфаденіт

Хворий 42-х років скаржиться на біль у підщелепній ділянці та під язиком, який посилюється під час приймання їжі, підвищення температури тіла до 37, 6°С. Хворіє два місяці. Об'єктивно: по ходу правого під'язикового валика інфільтрація, гіперемія, набряк м'яких тканин, різкий біль під час пальпації. З протоки правої піднижньощелепної слинної залози виділяється каламутна слина з домішками гною. Який найбільш вірогідний діагноз?
Загострення слинокам'яної хвороби
Гострий гнійний лімфаденіт підщелепної ділянки
Абсцес щелепно-язикового жолобка
Ретенційна кіста під'язикової слинної залози
Аденофлегмона підщелепної ділянки

Дитина 9-ти років отримала травму верхнього центрального різця. Дитина практично здорова. Травма отримана 2 години тому Об'єктивно: перелом коронки 11 зуба, пульпа точково оголена, різко болісна, кровоточить, перкусія зуба болісна. Оберіть метод лікування:
Біологічний
Девітальна екстирпація
Девітальна ампутація
Вітальна екстирпація
Вітальна ампутація

У чоловіка 20-ти років дві доби тому заболів 26 зуб, з'явилася болісна припухлість у ділянці верхньої щелепи з лівого боку. Температура тіла 37. о°С. Об'єктивно: асиметрія обличчя за рахунок припухлості в ділянці лівої щоки та підочної ділянки. З боку порожнини рота: набряк та гіперемія слизової оболонки альвеолярного відростка та перехідної складки в межах 25-27. Ці зуби нерухомі. Під час пальпації по перехідній складці - флюктуація. Перкусія 26 - слабкоболісна. Коронка його зруйнована повністю. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий одонтогенний періостит
Нагноєна кіста верхньої щелепи
Гострий одонтогенний остеомієліт
Загострення хронічного періодонтиту
Гострий одонтогенний гайморит

Хворий 43-х років скаржиться на новоутворення у правій підщелепній ділянці, яке виникло місяць тому після перенесеної ангіни. Температура тіла до 37.0 — 37,2°С. Хворому проводилася протизапальна терапія, але новоутворення не зменшилось. Об'єктивно: у правій підщелепній ділянці під час пальпації виявляється слабкоболісне округле новоутворення щільно-еластичної консистенції з рівними контурами, неспаяне зі шкірою. З протоки підщелепної слинної залози виділяється прозора слина. Під'язиковий валик незмінений. Який найбільш вірогідний діагноз?
Хронічний лімфаденіт
Хронічний сіалоаденіт
Атерома
Слинокам'яна хвороба
Аденома слинної залози

У дівчинки 6-ти років скарги на гострий самочинний біль у зубі на верхній щелепі з правого боку, що підсилюється при вживанні гарячої їжі. Біль з'явився день тому. Об'єктивно: у 55 глибока каріозна порожнина виповнена розм'якшеним дентином, після його видалення легко відкривається порожнина зуба, глибоке зондування якої болісне. Перкусія позитивна. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий гнійний пульпіт
Загострення хронічного пульпіту
Гострий гнійний періодонтит
Гострий серозний пульпіт
Пульпіт, ускладнений періодонтитом

Жінка 47-ми років звернулася з метою протезування. Після обстеження обрана конструкція часткових знімних протезів на верхню та нижню щелепи. Під час перевірки воскових репродукцій протезів виявилось, що міжзубний контакт у бічних ділянках спостерігається лише з правого боку, ліворуч - щілина між зубами. Яка помилка допущена під час клінічних етапів?
Визначили бічну оклюзію
Деформували базис під час визначення центральної оклюзії
Визначили передню оклюзію
Завищили міжальвеолярну висоту в бічній ділянці ліворуч
Отримали неточні відбитки

Хлопчик 14-ти років скаржиться на сильний біль у ділянці комірки видале ного 3 дні тому зуба, який іррадіює по ходу гілок трійчастого нерва. Об'єктивно: лімфатичні вузли збільшені та болісні під час пальпації, тканини навколо комірки набряклі та гіперемовані, стінки комірки покриті сірувато-зеленим нальотом з гнилісним запахом. Який найбільш вірогідний діагноз?
Альвеоліт
Перикоронарит
Остит
Періостит
Остеомієліт

Хворий 30-ти років скаржиться на наявність виразки на язиці. Об'єктивно: на спинці язика з правого боку виразка блюдцеподібної форми 1 см у діаметрі, з припіднятими краями, з щільним інфільтратом навколо, під час пальпації без болісна. Лімфовузли на боці ураження збільшені, щільні, безболісні. Який діагноз найбільш вірогідний?
Первинний сифіліс
Ракова виразка
Міліарно-виразковий туберкульоз
Афта Сеттона
Декубітальна виразка

Пацієнт 45-ти років звернувся з приводу протезування зубів. Об'єктивно: коронка 26 зуба частково зруйнована. ШОПЗ складає 0,9. Який із зазначених зубних протезів доцільно застосувати?
Штифтова конструкція
Металокерамічна коронка
Металопластмасова коронка
Пластмасова коронка
Штампована коронка

У дитини 10-ти років у 36 на жувальній поверхні глибока каріозна порожни на зі світлим, розм'якшеним дентином. Зондування дна дещо болісне, на холодну воду біль швидкоминаючий. Було діагностовано гострий глибокий карієс. При лікуванні випадково було розтинено ріг пульпи. Ваша тактика в даній ситуації:
Накладення гідроксикальційвмісної пасти
Девітальна екстирпація
Девітальна ампутація
Вітальна ампутація пульпи
Вітальна екстирпація пульпи

Батьки дитини 5-ти років скаржаться на відсутність у нього нижніх бокових зубів, повільне розжовування їжі. З анамнезу: молочні моляри на нижній щелепі були видалені з приводу ускладненого карієсу в 3 роки. Об'єктивно: нижня третина обличчя вкорочена, визначається глибока супраментальна борозна. Нижня губа дещо вивернена, потовщена. Усі зуби тимчасові, відсутні 85, 84, 74, 75. У дитини формується дистальний прикус, ускладнений глибоким. Який з нижче перерахованих методів лікування є провідним на першому етапі?
Протетичний
Апаратурно-хірургічний
Апаратурний
Біологічний
Хірургічний

Дитина 15-ти років скаржиться на стовщення нижньої губи. Об'єктивно: нижня губа майже вдвічі збільшена в об'ємі. її червона облямівка суха, вкрита лусочками. Шкіра в ураженій ділянці бліда. Пальпаторно визначається м'який набряк. Визначте найбільш вірогідний діагноз:
Макрохейліт
Актинічний хейліт
Макрохейліт
Алергічний хейліт
Атонічний хейліт

У хворого під час обстеження виявлено новоутворення округлої форми у підпідборідній ділянці. Шкіра над новоутворенням у кольорі не змінена, збирається у складку. В пунктаті - рідина солом'яно-жовтого кольору з домішкою холестерину. Який найбільш вірогідний діагноз?
Природжена серединна кіста
Лімфаденіт
Ретенційна кіста під'язикової слинної залози
Дермоїдна кіста
Ліпома

Хворий 62-х років звернувся зі скаргами на наявність виразкового дефекту слизової нижньої губи, яка періодично самостійно загоюється та без наявних причин знову з'являється. Таку картину хворий спостерігає протягом 2-х років. Об'єктивно: на червоній облямівці нижньої губи ерозія подовженої форми, з гладенькою, полірованою поверхнею, яскраво-червоного кольору. Запальний інфільтрат виражений дуже слабко. Пальпація злегка болісна. Який найбільш вірогідний діагноз?
Абразивний преканцерозний хейліт Манганотті
Метеорологічний хейліт
Лейкоплакія, ерозивна форма
Хвороба Боуена
Ексфоліативний хейліт

Для виготовлення повного знімного протезу на верхню щелепу хворому 65-ти років необхідно отримати функціональний відбиток. Об'єктивно: різка рівномірна атрофія альвеолярного відростка верхньої щелепи, піднебіння плоске, торус різко виражений, горби верхньої щелепи атрофовані, екзостози в ділянці 13, 23 розміром 5x5 мм. Слизова оболонка в ділянці торуса і екзостозів стоншена, атрофована, на решті протезного ложа - помірно піддатлива. Який тип відбитку найбільш доцільний?
Диференційований функціонально- присмоктувальний
Присмоктувальний під жувальним тиском
Компресійний під жувальним тиском
Декомпресійний функціонально-присмоктувальний
Компресійний функціональний

Дитині 5-ти років встановлено діагноз: вроджене повне незарощення твердого та м'якого піднебіння. Який вид знеболювання показаний при приведенні ураностафілопластики?
Назотрахеальний наркоз
Масковий наркоз
Оротрахеальний наркоз
Назотрахеальний наркоз
Ендотрахеальний наркоз через трахеостому

Жінка 45-ти років скаржиться на кровоточивість ясен протягом півроку, що поступово посилюється. Відзначає легку слабкість, нездужання, головний біль надвечір. Об'єктивно: ясеневий край злегка набряклий, пухкий, пастозний, кровоточить під час легкого доторкування. У молярів та різців - зубоясеневі кишені 3-3,5 мм зі незначними виділеннями. На шийках зубів - відкладення пухкого зубного каменю. Яке дослідження найбільш інформативне для визначення ступеня важкості патології пародонта в даної хворої?
Рентгенографія щелеп
Визначення пародонтального індексу
Оцінка ступеня рухливості зубів
Визначення стійкості капілярів
Проба Шиллера-Пісарева

До клініки звернулися батьки дитини 8-ми років зі скаргами на неправиль не положення передніх зубів. Об'єктивно: вестибулярне положення 12 та 22 зубів, недостатність місця для них у зубній дузі. Перші постійні моляри змикаються по І класу Енгля. Які додаткові методи обстеження слід застосувати?
Визначення індексу Пона
Телерентгенографія
Фотометричні дослідження
Клінічні функціональні проби
Мастикаціографія

Хвора 58-ми років скаржиться на свербіж у яснах, підвищену чутливість зубів до термічних та хімічних подразників. Об'єктивно: шийки зубів оголені. Ясна щільні, бліді, надясеневі зубні відкладення в невеликій кількості. У ділянці 33,34,44,45 клиноподібні дефекти, їх зондування болісне. Який найбільш вірогідний діагноз?
Пародонтоз
Локалізований пародонтит
Генералізований пародонтит
Десмодонтоз
Атрофічний гінгівіт

У хворої рентгенологічно виявлено сплощення та гострокінцеву форму головки правого скронево-нижньощелепного суглоба, утворення екзофітів у ділянці шийки суглобового відростка і вирізки гілки нижньої щелепи. З анамнезу відомо про поступове порушення рухів нижньої щелепи. Яке захворювання суглоба має пацієнт?
Деформуючий артроз
Гострий артрит
Хронічний артрит
Фіброзний анкілоз
Кістковий анкілоз

До клініки ортодонтії шкільним дитячим стоматологом направлений хлопчик 12-ти років. Скарг не висуває. Зубна формула відповідає віку. У фронтальній ділянці по всіх площинах відхилень не визначається. Змикання зубів у бокових ділянках по трансверза-лі, зворотнє перекриття зубів бокового сегменту. Який найбільш вірогідний діагноз?
Двобічний косий прикус
Дистальний прикус
Відкритий прикус
Мезіальний прикус
Глибокий прикус

Вагітній 26 років (ІІ-ІІІ місяць вагітності) встановлений діагноз: гіпертро фічний гінгівіт, гранулююча форма II ступеня. Проведене усунення місцевих подразнюючих факторів, місцева протизапальна терапія. Визначте подальшу тактику по відношенню до цієї хворої:
Навчання раціональній гігієні порожнини рота
Діатермокоагуляція сосочків, що розрослися
Глибока склерозуюча терапія
Кріодеструкція сосочків, що розрослися
Гінгівектомія

Хворий 33-х років скаржиться на виразку дна порожнини рота, яка розташована від 45 до 35 зуба між тілом нижньої щелепи та під'язиковим валиком. Вона утруднює рухомість язика, мову та приймання їжі. При огляді від мічається щільний конгломерат підщелепних та підпідборідних лімфатичних вузлів, визначаються лімфатичні вузли в середньо-боковому відділі шиї з правогобоку. Який найбільш вірогідний діагноз?
Рак дна порожнини рота
Декубітальна виразка дна порожнини рота
Виразково-некротичний стоматит
Сифілітична виразка
Туберкульозна виразка дна порожнини рота

Пацієнт 13-ти років скаржиться на гострий самочинний короткочасний біль нападоподібного характеру в ділянці 36, який посилюється під час приймання їжі, виник вчора. Об'єктивно: у 36 глибока каріозна порожнина на жувальній поверхні. Порожнина зуба закрита, зондування дна болісне в одній точці. Від холодового подразника виникає повільно минаючий біль. Реакція на перкусію безболісна. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий обмежений пульпіт
Гіперемія пульпи
Гострий глибокий карієс
Гострий дифузний пульпіт
Загострення хронічного пульпіту

У чоловіка 20-ти років у ділянці верхньої губи з правого боку є різкий набряк та щільний інфільтрат розміром 1,5x1,5 см. В центрі інфільтрату є крапкова некротична кірка. Після зняття її видно некротичний стовбур. Флюктуації немає. Який найбільш вірогідний діагноз?
Фурункул
Сибірковий карбункул
Актиномікоз шкіри
Карбункул
Атерома, що нагноїлася

Під час препарування 37 зуба під штучну коронку лікар сепараційним диском пошкодив язик. Об'єктивно: з порожнини рота спостерігається значна кровотеча. На правій боковій поверхні язика - глибока різана рана близько З см завдовжки з рівними краями, з глибини якої - кровотеча яскраво-червоною кров'ю. Якою має бути тактика лікаря в даному випадку?
Глибоке глухе прошивання рани
Перев'язка язикової артерії в трикутнику Пирогова
Перев'язка зовнішньої сонної артерії
Антисептична обробка порожнини рота
Зупинка кровотечі шляхом накладання затискача в рані

Дитина 9-ти років скаржиться на короткочасний біль від солодкого у 22. Об'єктивно: на вестибулярній поверхні 22 дефект у межах емалі. Зондування безболісне. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий поверхневий карієс
Гострий початковий карієс
Гострий середній карієс
Флюороз емалі
Гіпоплазія емалі

Батьки дитини 8-ми років звернулися зі скаргами на постійно відкритий рот у дитини. Об'єктивно: коловий м'яз рота напружений, носогубні складки згладжені, підборіддя скошене, нижня губа вивернена. Прикус ранній змінний. Верхня щелепа стиснута в бокових ділянках, передні зуби розташовані віялоподібно. При змиканні зубів нижні передні зуби контактують зі слизовою оболонкою піднебіння, в бокових ділянках визначається контакт однойменних зубів. Який найбільш вірогідний діагноз?
Дистальний прикус, ускладнений глибоким
Глибокий прикус
Мезіальний прикус
Відкритий прикус
---

У хворого проведена піднебінна анестезія. При виведенні голки з м'яких тканин виникла кровотеча. Що необхідно зробити для зупинки кровотечі?
Притиснути тампоном місце уколу
Внутрішньовенне введення 10% розчину хлористого кальцію
Внутрішньом'язове введення вікасолу
Накладання швів
Перев'язка зовнішньої сонної артерії

Жінка 49-ти років звернулася до хірурга-стоматолога для видалення 17. Діагноз: загострення хронічного гранулематозного періодонтиту 17. Який інструментарій слід використати для видалення?
S-подібні праві щипці
Штикоподібні кореневі щипці
Прямі щипці
S-подібні ліві щипці
Штикоподібні коронкові щипці

Хвора 28-ми років звернулася на 3-ю добу після видалення 16. У місці ін'єкції помітила м'яку, слабкоболісну припухлість з синюшним відтінком. Скаржиться на біль за верхньою щелепою, що іррадіює у скроню, око, половину голови. Об'єктивно: t°- 37, 8°С. Обличчя асиметричне за рахунок набряку м'яких тканин правих щічної, виличної, нижньої частини скроневої ділянок. Контрактура. У порожнині рота, в комірці видаленого 16 зуба, кров'яний згусток. По перехідній згортці праворуч, на рівні 18, слизова гіперемована, набрякла, під час пальпації різко болісна. Який найбільш вірогідний діагноз?
Постін'єкційна флегмона підскроневої ямки праворуч
Постін'єкційна флегмона виличної ділянки праворуч
Гострий періостит верхньої щелепи з правого боку від 16 зуба
Одонтогенна флегмона підскроневої ямки з правого боку від 16 зуба
Одонтогенна флегмона скроневої ділянки з правого боку від 16 зуба

Пацієнт 30-ти років скаржиться на інфільтрат правої защелепної ділянки, який утримується протягом 2-3-х місяців. Курс антибактеріальної терапії ефекту не дав. Об'єктивно: асиметрія обличчя за рахунок слабкоболісного інфільтрату правої защелепної ділянки, дерев'янистої щільності, шкіра червоно-синюшного відтінку. На шкірі є нориці, з них періодично виділяється гній з крупинками, мають місце щільні втягнуті рубці, відмічається безболісний тризм нижньої щелепи. Яке захворювання найбільш вірогідно в хворого?
Актиномікоз защелепної ділянки
Хронічний остеомієліт нижньої щелепи
Хронічний лімфаденіт защелепної ділянки
Одонтогенна гранульома обличчя
Флегмона защелепної ділянки

Хворий 38-ми років скаржиться набіль у ділянці правої половини нижньої щелепи. Біль з'явився після падіння та удару. Об'єктивно: відкривання рота болісне, оклюзійне співвідношення порушене. Під час пальпації на ділянках від сутніх 44, 45 зубів незначна рухливість відламків. Всі решта зубів присутні, стійкі. На рентгенограмі - лінія перелому в ділянці відсутніх 44, 45 зубів. Яку шину для лікування необхідно застосувати в даному випадку?
Шина Тигерштедта з розпоркою
Шина Ванкевича
Шина Збаржа
Гладенька шина-скоба
Пращеподібна пов'язка

Жінка 21-го року скаржиться на тривалий гострий самочинний нападоподібний біль у зубі на верхній щелепі праворуч, що посилюється вночі та від холодного. Зуб болить два дні. Об'єктивно: на дистально-жувальній поверхні в 17 визначається глибока каріозна порожнина, що не сполучається з порожниною зуба. Зондування болісне по всьому дну, перкусія болісна. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий дифузний пульпіт
Гострий обмежений пульпіт
Гострий гнійний пульпіт
Гострий серозний періодонтит
Загострення хронічного пульпіту

Дівчинка 6-ти місяців направлена на консультацію з приводу виразки на піднебінні, що з'явилася 3,5 місяці тому. З анамнезу: народилася недоношеною, вигодовування штучне. Об'єктивно: на твердому піднебінні ліворуч, при переході на м'яке, визначається виразка розміром 1,3x0,8 см овальної форми, вкрита жовто-сірим нальотом, з вираженим інфільтраційним валом. Який найбільш вірогідний діагноз?
Афта Беднара
Рецидивний афтозний стоматит
Гострий герпетичний стоматит
Афта Сеттона
Вроджений сифіліс

До клініки ортопедичної стоматології звернувся хворий 57-ми років зі скаргами на тупий біль у ділянці правого скронево-нижньощелепного суглоба, що посилюється під час їжі. Захворювання почалося поступово зі скутості рухів нижньої щелепою зранку та мало хвилеподібний перебіг. Об'єктивно: обличчя симетричне, рот відкриваєтьсяна 3 см. При відкриванні рота - суглобовий шум та клацання (сходинкоподібне зміщення нижньої щелепи). Шкіра над суглобом не змінена. При пальпації тонус м'язів не змінений. Який найбільш вірогідний діагноз?
Артроз правого скронево-нижньощелепного суглобаНейромускулярний синдром
Підвивих нижньої щелепи
Оклюзійно-артикуляційний синдром
Гострий артрит правого скронево-нижньощелепного суглоба
Нейромускулярний синдром

Чоловік 55-ти років скаржиться на наявність пухиря на м'якому піднебінні. Раніше двічі відзначав появу подібних пухирів на піднебінні, через два дні вони луснули та загоювалися. В анамнезі гіпертонічна хвороба П ст. Об'єктивно: на слизовій м'якого піднебіння ліворуч, на фоні гіперемії, визначається пухир у діаметрі до 1 см, з кров'янистим вмістом. Який найбільш вірогідний діагноз?
Пухирно-судинний синдром
Доброякісна неакантолітична пухирчатка лише слизової оболонки порожнини рота
Бульозний пемфігоїд Левера
Бульозна форма червоного плескатого лишаю
Іерпетиформний дерматит Дюринга

При лікуванні перелому нижньої щелепи з дефектом кісткової тканини у фронтальному відділі, з метою попередження западання м'яких тканин губи та підборіддя в ротову порожнину, стоматолог виготовляє шину. Визначте її найбільш доцільну конструкцію при даній клінічній ситуації:
Шина Рауера з розпоркою
Шина Марея з похилою площиною
Шина Тігерштедта
Зубо-ясенева шина Вебера
Шина Порта

В стоматологічному кабінеті після робочої зміни на стерильному столику залишились невикористані стоматологічні інструменти. Які заходи необхідно провести для забезпечення стерильності цього стоматологічного інструментарію?
Стерилізація без попередньої обробки
Передстерилізаційне очищення, стерилізація
Тільки дезинфекція
Дезинфекція, стерилізація
Дезинфекція, передстерилізаційне очищення, стерилізація

Хворий доставлений до медичного закладу в коматозному стані. Зі слів супроводжуючих, знепритомнів під час тренування на завершальному етапі марафонської дистанції. Яка кома, найбільш вірогідна, в даного пацієнта?
Гіпоглікемічна
Ацидотична
Гіперглікемічна
Печінкова
Гіпотиреоїдна

Хворий 33-х років скаржиться на інтенсивний пульсуючий біль, що триваєтри доби. Об'єктивно: каріозна порожнина у 26 не сполучається з порожниною зуба, зондування безболісне, зуб рухомий, перкусія різко болісна у всіх на прямках, слизова оболонка в ділянці 26 набрякла. На рентгенограмі - змін у тканинах періодонту немає. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий гнійний періодонтит
Загострення хронічного періодонтиту
Гострий гнійний пульпіт
Гострий серозний періодонтит
Загострення хронічного пульпіту

Дитина 12-ти років скаржиться на біль у зубі на нижній щелепі з правого боку від холодного і при потраплянні їжі. Об'єктивно: у 46 на медіальній поверхні каріозна порожнина в межах біляпульпарного дентину, не сполучається з порожниною зуба, зі світлим розм'якшеним дентином на дні та стінках. Зондування дна болісне в одній точці, перкусія безболісна. Реакція на холод болісна, швидкоминаюча. Який найбільш вірогідний діагноз?
Гострий глибокий карієс
Гострий обмежений пульпіт
Гострий середній карієс
Хронічний простий пульпіт
Гострий дифузний пульпіт

Хворий скаржиться на постійний ниючий біль, відчуття "вирослого зуба "протягом останніх 3-х днів. Об'єктивно: в 26 каріозна порожнина, що сполучається з порожниною зуба. Вертикальна та горизонтальна перкусія різко болісні. Зуб має рухомість II ст. Слизова оболонка в ділянці проекції верхівки кореня гіперемована, пальпація болісна. Назвіть найбільш раціональний шлях створення відтоку ексудату:
Через кореневі канали
Через комірку видаленого зуба
---
Через періодонтальну щілину
Через розріз по перехідній складці

Хлопчик 8-ми років скаржиться на біль у 54, який виник 3 дні тому і посилюється при накушуванні. Раніше зуб лікували. Об'єктивно: у 54 велика пломба, на слизовій оболонці коміркового відростка в ділянці 54 нориця з мізерним виділенням, зуб має рухливість II ступеня. Оберіть тактику лікування:
Видалення 54 зуба
Ендодонтичне лікування 54 зуба та періостотомія
Видалення 54 зуба та протизапальне лікування
Видалення 54 зуба та періостотомія
Ендодонтичне лікування 54 зуба

Дитині 9,5 років. Скаржиться на біль під час їжі в правому кутньому нижньому зубі. На жувальній поверхні 46 зуба визначена глибока каріозна порожнина, яка заповнена розм'якшеним дентином світло-коричневого кольору, що сполучається з порожниною зуба. Зондування сполучення різко болісне, супроводжується помірною кровоточивістю. Перкусія зуба безболісна. Визначте найбільш вірогідний діагноз:
Хронічний фіброзний пульпіт
Гострий гнійний пульпіт
Хронічний гіпертрофічний пульпіт
Гострий серозний пульпіт
Хронічний гангренозний пульпіт

Хлопчик 10-ти років на 4 добу після отримання травми в спортивному залі скаржиться на біль у лівій половині обличчя, обмежене відкривання рота. Об'єктивно: значний набряк тканин лівих підочної та привушної ділянок. Прикус не змінений. Відкривання рота до 1,5 см, при спробі подальшого руху нижньої щелепи відзначається посилення болю та "механічна"перешкода. Пальпаторно в ділянці лівої виличної дуги виявляється западання кістки та помірна болісність. Який найбільш вірогідний діагноз?
Перелом лівої виличної дуги
Травматичний артрит лівого скронево-нижньощелепного суглоба
Середній перелом верхньої щелепи
Перелом лівого суглобового відростка нижньої щелепи
Суббазальний перелом верхньої щелепи

У дитини 7-ми років на апроксимальній поверхні 55 глибока каріозна порожнина, яка сполучається з порожниною зуба. З анамнезу відомо, що 3-4 місяці тому неодноразово був нічний самочинний біль. При зондуванні дна каріозної порожнини виявляється біль та кровоточивість. Термометрія позитивна. Перкусія 55 зуба безболісна. Оберіть найбільш раціональний метод лікування:
Девітальна ампутація
Біологічний метод
Вітальна екстирпація
Девітальна екстирпація
Вітальна ампутація

Хворий 36-ти років звернувся з приводу протезування. 6 місяців тому була травма нижньої щелепи. Від операції кісткової пластики категорично відмовився. Об'єктивно: перелом, що не зрісся, нижньої щелепи в ділянці 43 зуба. На лівому відламку нижньої щелепи наявні 34, 35, 36 зуби, на малому - 45, 46. Який вид протеза на нижню щелепу найбільш прийнятний в цьому випадку?
Знімний протез з шарніром
Незнімний пластинковий протез
Бюгельний протез
Знімний мостоподібний протез
Знімний пластинковий протез

Жінка 25-ти років звернулася зі скаргами на зміну кольору 13 зуба, естетичний недолік. В анамнезі лікування даного зуба з приводу ускладнення карієсу, алергія до пластмаси. Об'єктивно: 13 зуб має темно-сірий колір, дефект відновлений пломбою. На рентгенограмі канал кореня запломбований до верхівки. Прямий прикус. Яка з перелічених штучних коронок показана цій хворій?
Металокерамічна
Пластмасова
Металопластмасова
Штампована
Лита

Хворому 65-ти років з повною втратою зубів на нижній щелепі та вираженою атрофією альвеолярного відростка, і у зв'язку з цим - поганою фіксацією протеза, проведена імплантація за двофазною методикою, встановлені опорні головки. Через який термін слід починати протезування даного хворого?
Через 14 днів
Через ЗО днів
Через 60 днів
Через 5 днів
Через 20 днів

Хвора 38-ми років звернулася до лікарні зі скаргами на наявність рани у ділянці лівої щоки. Травму отримала 16-18 годин тому, не непритомніла. Об'єктивно: у ділянці щоки з лівого боку визначається порушення цілісності шкіри, підшкірно-жирової клітковини та м'яза довжиною близько 3 см. Кровотеча з рани. Яка ПХО рани буде проведена хворій?
Рання ПХО рани
---
Вторинна хірургічна обробка рани
Відстрочена ПХО рани
ПХО з пластикою


Создан 04 фев 2008  Комментарии       
Всего 1, последний 8 лет назад
black_star_mo 04 апр 2011 ответить
ячсмит
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 

Украинская Баннерная Сеть
Med-Doc.INFO - Портал для врачей, студентов, пациентов.
Український біологічний сайт Благотворительный Фонд АДВИТА. Сбор пожертвований на лечение детей, больных онкологическими заболеваниями Переводчик онлайн Счетчик посещений Counter.CO.KZ CO.KZ WebGroup NataHaus.ru - Лучшие книги Интернета и прочие новости